Nieprzeciętni 2021. Co słychać u uczestników z poprzednich lat?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:20
Trwa kolejna odsłona Plebiscytu Nieprzeciętni 2021, w którym szukamy ludzi o niebanalnych pasjach. Julia Kaffka i Anna Dragan-Babraj brały udział w poprzednich edycjach Plebiscytu. Sprawdzamy, co u nich słychać.  
Finaliści plebiscytu Nieprzeciętni 2019
Finaliści plebiscytu Nieprzeciętni 2019Foto: Bartosz Bajerski/Polskie Radio


nieprzeciętni 1200 tekst_BB.JPG
Nieprzeciętni 2021 - czekamy na Wasze zgłoszenia!

Dwa lata temu w finale plebiscytu Nieprzeciętni 2019. W grupie finalistów znalazły się Julia Kaffka i Anna Dragan-Babraj. Sprawdzamy, jak zmieniło się ich życie.

Plebiscyt NIEPRZECIĘTNI 2021 - sprawdź szczegóły >>>


Często do Nieprzeciętnych zgłaszają się osoby, które robią coś na rzecz innych. Teraz w czasach pandemii jest to szczególnie ważne, jednak wśród naszych laureatów takie inicjatywy pojawiały się już wcześniej. Jedna z finalistek Plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2019 roku, Julia Kaffka kilka lat temu założyła grupę "Young heros". Grupa pod hasłem "Bez peleryny i super mocy i ty możesz być bohaterem" działała na rzecz innych. - Nam przede wszystkim zależało na tym, żeby uwrażliwić społeczeństwo na problemy drugiego człowieka, żeby pokazać, że pomaganie innym powinno być naturalnym pierwiastkiem - opowiada. - Działaliśmy na wielu płaszczyznach, organizując warsztaty czy eventy charytatywne, ale też na poziomie pomocy jednostkowej.


Posłuchaj
12:59 Czwórka/ Strefa Prywatna /Nieprzeciętni - Julia_Kaffka 13.04.2021.mp3 Rozmawiamy z laureatką Plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2019 roku Julią Kaffką (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Od dziecka lubiłam się angażować w charytatywne działania Julia Kaffka

W swojej chęci pomocy Julia czasem była ograniczana, ze względu na swój młody wiek. Niektóre organizacje i fundacje nie chciały współpracować z osobami poniżej 18 roku życia. - Stwierdziłam, że chciałabym stworzyć taką przestrzeń, gdzie każdy mógłby pomagać bez względu na to, kim jest, ile ma lat, co robi. Jeśli chce pomagać, to żeby mógł to robić - mówi w audycji.


Julia Kaffka
Julia Kaffka

Każdy człowiek ma w sobie siłę sprawczą zmieniania rzeczywistości na lepszą Julia Kaffka

Julia Kaffka, gdy zgłaszała się do naszego plebiscytu, pomagała licealistom w realizacji ich własnych projektów i była mentorem na bardzo znanej platformie "Zwolnieni z Teorii". - W "Zwolnieni z Teorii" jest tradycją, że finaliści olimpiady zostają potem mentorami. Dzielenie się zdobytym doświadczeniem to niesamowite uczucie i duża szansa, żeby swoim rówieśnikom pokazać, że się da, gdy się chce - tłumaczy. Jak podkreśla, młody wiek może być tutaj atutem, bo skraca się dystans i łatwiej nawiązać bliższą relację, która może sprzyjać realizowaniu projektu.

ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2019. Wielka gala - sprawdź, co się działo [GALERIA]

Julia należy też do grona 20 dziewczyn zebranych z całej Polski poprzez program Rebelki, które razem stawiają czoła problemom współczesnego świata. - Aktualnie zajmuję się również prowadzeniem Fundacji "Akcja menstruacja", czyli pierwszej polskiej akcji walczącej z ubóstwem mentruacyjnym - wyjaśnia. - Problem dotyczy 500 mln kobiet na całym świecie. Dotychczas to był temat tabu i to nas zaniepokoiło, dlatego nim się zajęłyśmy. W ramach działań wspieramy potrzebujących, ale również kładziemy wielki nacisk na edukację w programie "Hej dziewczyny" dostępnym dla uczniów polskich szkół.


Arkadiusz Andrejkow-fot. Adam Golec 1200.jpg
Arkadiusz Andrejkow - Nieprzeciętny malujący "deskale"

Zobacz także:

Finalistka Plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2017 roku, Anna Dragan-Babraj na niesienie pomocy międzysąsiedzkiej wpadła jeszcze przed pandemią. Do plebiscytu zgłosił ją sąsiad i, jak mówi, był to zewnętrzny sygnał docenienia pozostałych członków grupy "Białołęka - Platforma Sąsiedzka". - Nasza grupa ma już 7 lat i przez cały ten czas łączymy sąsiadów, których jest coraz więcej - opowiada. - Zaczęło się od tego, że zaczęliśmy dodawać do grupy naszych znajomych sąsiadów. Ci sąsiedzi innych sąsiadów i tak zrobiło się nas blisko 45 tys. osób. Na początku byliśmy dla siebie anonimowi, potem zaczęliśmy organizować spotkania sąsiedzkie i tak zaczęliśmy się lepiej i w większym gronie poznawać.


Posłuchaj
10:20 Czwórka/ Strefa Prywatna - nieprzeciętni Anna Dragan 13.04.2021.mp3 Rozmawiamy z Anną Dragan-Babraj finalistką Plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2019 roku (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Anna Dragan-Babraj

Anna Dragan-Babraj

W sytuacji kryzysowej pomimo odmiennych zdań potrafimy się połączyć Anna Dragan-Babraj

Potem grupa zaczęła rozszerzać swoje działania. - Zaczęły się pojawiać wpisy, że ktoś potrzebował pomocy, żeby wbić gwóźdź, ktoś inny potrzebował pomocy hydraulika, jeszcze inny, żeby przynieść zakupy podczas choroby - tłumaczy. - I tę pomoc otrzymywali. To są sytuacje, które budują i napędzają struktury empatii. Na grupie czasami jednak też pojawiają się spory międzysąsiedzkie, które próbujemy wspólnie rozwiązywać.

Zobacz także:

Jest to prawdopodobnie największa taka grupa dla sąsiadów na Facebooku. Obecnie razem z mężem i koleżanką administrują stroną i mają też inne grupy, które mają w nazwie "Platforma Sąsiedzka". - Obecnie pojawiło się takie zjawisko, które pokazuje, że jest coraz więcej inicjatyw wspomagania sąsiada na kwarantannie, czy wyprowadzania psa. Ludzie sami z siebie się ogłaszają i okazuje się, ponad podziałami te gesty potrafią łączyć - dodaje.


Łukasz Polikowski small.JPG
Łukasz Polikowski: nieprzeciętność to nietuzinkowość

Zobacz także:

"Nieprzeciętni" to plebiscyt Czwórki adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. Tegoroczna odsłona wydarzenia wystartowała 22 marca.

Od 22 marca do 18 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej czworka.online lub poprzez wysłanie wiadomości na adres nieprzecietni@polskieradio.pl. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zwycięzcę poznamy 24 czerwca.


ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2020 - tak wyglądał wielki finał

W skład tegorocznej Kapituły weszli Hanna Dołęgowska, dyrektor i redaktor naczelny Czwórki - przewodnicząca Jury, ale także m.in. Arkadiusz Andrejkow, czyli Nieprzeciętny 2020, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał. W Kapitule zasiadają także Konrad Dąbrowski, dziewiętnastolatek ścigający się w rajdach cross-country na motocyklu, Paulina Górska - aktywistka, która promuje ekologiczny tryb życia, Michał "Majki" Kowalski - klarnecista, ale też wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, współzałożyciel grupy Myasta, która zwyciężyła czwórkowym konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno", także muzyk Jan Paszkowski, który występował w musicalu "Piotruś Pan", ale dziś jest szefem kuchni, Łukasz Polikowski - psycholog biznesu, oraz Izabela Sopalska-Rybak - prezes Fundacji Kulawa Warszawa. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Julia Kaffka, Anna Dragan-Babraj 

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 20.15

aw/pj


Czytaj także

E(x)plory 2021. Młodzi wizjonerzy i ich nieziemskie projekty

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 15:50
Festiwal Naukowy E(x)plory to miejsce, w którym głos mają młodzi naukowcy. Tematem tegorocznej odsłony jest "Świat technologii". Wydarzenie odbędzie się w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od eko gry do dobrych nawyków ekologicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:30
Jaki jest przepis na skuteczną i pełną pasji edukację ekologiczną? Ma ją łódzki kolektyw "Mamy Projekt", który stworzył bezpłatną grę internetową Ekoeksperymentarium.pl. Dzięki grze rozwiniemy dobre praktyki ekologiczne nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych.
rozwiń zwiń