Moda na gotowanie. Czy to rewolucja w kulinarnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 08:09
Czy programy kulinarne, których nie brakuje w telewizji zmieniły nasze podejście do kuchni? Czy młodzi ludzie znają smaki? Czy potrafią gotować?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ESstock
miód1200.jpg
Miód manuka - co zawiera najdroższy miód na świecie?

Czy gotowanie ma dziś wciąż płeć? A może gotowanie dziś to również męska cecha? Jakie smaki kochają młodzi ludzie? Po jaką kuchnię sięgają? Na ile kuchnia jest dla nich nośnikiem kultury? Ile psychologii jest w kuchni?

Pytań jest bardzo dużo. Odpowiedzi na nie udzielą nasi goście: Dorota Minta, psycholog i psychoterapeuta Instytut Wsparcia Psychologicznego oraz Małgorzata Minta, dziennikarka, foodwriterka i blogerka mintaeats.com.

Posłuchaj także:

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w czwartek (15.07) o 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka jedzenie gotowanie

Czytaj także

Owady - alternatywne źródło białka?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 16:20
- Potrzebujemy dużo białka, a hodowla owadów jest ekologiczna. Owady zajmują mało przestrzeni życiowej, a w porównaniu z hodowlą krów czy trzody chlewnej nie potrzebują zbyt dużo paszy i wody - mówi Krzysztof Smarzyński, prezes Koła Naukowego Technologów Żywności.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Corn dog. Przygotuj amerykański przysmak w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 12:20
Corn dog nie jest u nas tak znany jak hod dog, a niektórzy zapewne nigdy o nim nie słyszeli. Jest to niezwykle popularna przekąska w Stanach Zjednoczonych. Bez problemu można go kupić na tamtejszych ulicach i w niewielkich knajpkach. W Czwórce wybieramy się wirtualnie za ocean i sprawdzamy jak zrobić go samodzielnie w domu. 
rozwiń zwiń