Currywurst, czyli hot dog według berlińczyków

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 09:20
To najpopularniejszy niemiecki fast food, znajdziemy go zarówno na ulicznych straganach, jak i w menu eleganckich restauracji. Jak we własnej kuchni przygotować legendarne berlińskie kiełbaski?
Currywurst
CurrywurstFoto: KarepaStock/Shutterstock.com

Posłuchaj
przyjaciele serial 1200.jpg
"Przyjaciele" od kuchni. Jak smakuje kultowy serial?

- Ta popularna kiełbaska spożywana jest przez ludzi po prostu na ulicach. Fakt, że jest pokrojona dodatkowo ma ułatwiać konsumpcję - mówił Dariusz Gramza z foodtracka "Berlin Curry Wurst". - Może być podana z frytkami albo pieczywem, polana jest także bogato sosem powstałym na bazie pomidorów i - tradycyjnie - z suszoną śliwką. Wszystko okraszone jest curry - podkreślał.

Posłuchaj
15:52 czwórka nie na żarty 2021_05_29-17-15-21.mp3 Jak przygotować legendarną currywurst? (Nie na-żarty/Czwórka) 

shutterstock empanadas 1200.jpg
Empanadas - pierożki, które podbijają polskie kuchnie

Jak tłumaczył ekspert, sekretem currywurstów jest właściwe ich przygotowanie. - Najlepiej robić to na patelni, w oleju. Kiedyś wykorzystywano do tego smalec - mówił gość Czwórki. - Kiełbaskę należy zanurzyć w tłuszczu do połowy. Po 3-4 minutach przekładamy ją na drugą stronę, podsmażamy, po kolejnych 3-4 minutach kiełbaskę wyciągamy - mówił Dariusz Gamza. Mięso kroimy w plasterki o grubości ok. 1,5 cm. - Przekładamy na talerze, polewamy sosem według własnego uznania, posypujemy curry i serwujemy z odpowiednimi dodatkami - polecał ekspert. 

Czytaj także: 

Currywurst wymyśliła w 1949 Herta Heuwer, która dziesięć lat później opatentowała swój wynalazek. Po raz pierwszy niemiecka restauratorka przygotowała potrawę 4 września 1949, wtedy to do smażonych kiełbasek wieprzowych dodała sos sporządzony z otrzymanych od brytyjskich żołnierzy składników.

Czytaj także: 

Na sos nazwany "Chillup" składały się ketchup, sos Worcestershire i curry w proszku. Pierwszym miejscem, gdzie sprzedawała kiełbaski było skrzyżowanie Kantstraße i Kaiser-Friedrich-Straße, następnie wynajęła lokal przy Kaiser-Friedrich-Straße 59, który w czasie swojej świetności pracował całą dobę, sprzedawał tygodniowo dziesięć tysięcy porcji i zatrudniał dziewiętnaście sprzedawczyń.

Sprawdź także:

Obecnie w Niemczech sprzedaje się ok. 800 milionów porcji rocznie, receptura sosu uległa zmianie i jest on sprzedawany w różnych wersjach smakowych. - Dziś z berlińskim currywurstem rywalizują kebaby - dobrze, że na rynku jest wybór, ale to, co ostatecznie wybierzemy, jest oczywiście kwestą gustu - tłumaczył gość Czwórki. - W Polsce currywursty stanowią alternatywę dla tradycyjnego "traktowania" kiełbasy, a produkt ten przyjmujemy bardzo pozytywnie. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Dariusz Gramza (foodtrack Berlin CurryWurst)

Data emisji: 29.05.2021 

Godzina emisji: 17.16

kd

Czytaj także

Owady - alternatywne źródło białka?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 16:20
- Potrzebujemy dużo białka, a hodowla owadów jest ekologiczna. Owady zajmują mało przestrzeni życiowej, a w porównaniu z hodowlą krów czy trzody chlewnej nie potrzebują zbyt dużo paszy i wody - mówi Krzysztof Smarzyński, prezes Koła Naukowego Technologów Żywności.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różne oblicza zapiekanki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 22:00
Zapiekanki - klasyczne to te na długiej bagietce, z pieczarkami i ketchupem. Były pierwszym produktem polskiego street foodu, za którym w latach 70. ludzie ustawiali się w kolejce. Najczęściej sprzedawano je w budkach w nadmorskich miejscowościach. Dzisiaj ponownie je uwielbiamy, chociaż proces ich przygotowywania uległ zmianie. 
rozwiń zwiń