Sztuczna inteligencja - jak pomaga nam w życiu codziennym?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 19:10
- Sztuczna inteligencja, algorytmy uczenia i sieci neuronowe to jest coś, z czym mamy do czynienie na co dzień. Nie uciekniemy od tego, ale też nie mamy się czego bać - przekonuje Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa. - Powinniśmy tylko zwracać uwagę, co robimy z naszymi danymi.
Sztuczna inteligencja  ma w sposób przejrzysty pomagać, ale ostatnio staje się coraz bardziej niezrozumiała.
Sztuczna inteligencja – ma w sposób przejrzysty pomagać, ale ostatnio staje się coraz bardziej niezrozumiała.Foto: Shutterstock/metamorworks

"Na razie nie ma algorytmów mądrzejszych od ludzi"

Sztuczna inteligencja - jak sama nazwa wskazuje - próbuje naśladować ludzką inteligencję i chodzi jej o to, by skonstruować algorytmy, a potem je tak połączyć, żeby same były w stanie się uczyć. Tak jak ludzki mózg. - Są różne metody uczenia. Możemy algorytmom podsuwać dane. Możemy też do komputera wrzucić różne dane  i oczekiwać, że on sam znajdzie podobieństwa i różnice między nimi, a potem pokaże je nam w podzbiorach - wyjaśnia gość Czwórki. - W tej chwili nie ma algorytmów, które byłyby od nas mądrzejsze, więc nie mamy się czego obawiać. Najlepszy przykład to obrazki, które musimy odpowiednio uporządkować jeśli chcemy się dostać na jakąś stronę w internecie: "wybierz wszystkie zdjęcia, na których jest autobus, albo sygnalizacja świetlna". - Komputer nie jest w stanie tego wykonać, dlatego w ten sposób sprawdza się to, czy jesteśmy ludźmi czy maszynami - dodaje ekspertka.

AI rozpatruje reklamacjie i wnioski kredytowe

Nie zmienia to jednak faktu, że algorytmy i komputery zastępują ludzi w pracy, wspomagają wydawanie wyroków w USA, nadzorują ludzi w Chinach, odpowiadają za dezinformacje w mediach. Sztuczna inteligencja wybiera nam partnera na portalu randkowym, podsuwa produkty do kupienia w sieci, wybiera pod nas filmy na platformie czy podsuwa miejsca do wypoczynku. - AI pomaga nam także w bankach i innych dużych firmach usługowych. Automatyzowane są m.in. procesy rozpatrywania wniosków kredytowych, proponowania klientom konkretnych produktów czy rozpatrywania reklamacji - wyjaśnia Joanna Wziątek. - Banki chwalą sobie to rozwiązanie i przyznają, że dzięki temu są w stanie szybciej "obsłużyć" klienta.

Sprawdź także:

Algorytm wpuści cię do metra i dobierze kolor podkładu

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana także departamentach "anti-fraud", które analizują tysiące transakcji finansowych. W Osace w Japonii, na niektórych stacjach kolejowych, stosowana jest technologia rozpoznawania twarzy, aby umożliwić ludziom przejście przez bramki bez konieczności wyjmowania biletu. A w jednej z sieci sklepów kosmetycznych używa się odpowiedniego programu, który skanuje twarz klienta i dostarcza spersonalizowane zalecenia dotyczące odcieni podkładu i korektora oraz pomaga w znalezieniu idealnego odcienia szminki. Jednak - jak podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe, nie ma przepisów regulujących praktyki sztucznej inteligencji i nie ma prawdziwego mechanizmu egzekwowania, który zapewniłby praktykowanie etycznej sztucznej inteligencji. - Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, co robimy z naszymi danymi. To w tej chwili jest najistotniejsze - zaznacza ekspertka. 

Posłuchaj
15:20 CZWÓRKA Dajesz rade - sztuczna inteligencja 17.08.2022.mp3 Sztuczna inteligencja - czy może nam pomóc w życiu codziennym? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka od cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 14.07

kul

Czytaj także

Czy zdjęcia z wakacji mogą "zrujnować" życie?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 10:30
- Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile mówi o nas zdjęcie umieszczone w sieci. Na podstawie geolokalizacji i szczegółów z fotografii można ustalić to, gdzie mieszkamy, albo jak daleko od domu przebywamy - wyjaśnia Joanna Wziątek, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie i świat za 20 lat. Wystawa "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:50
Czy możemy zaufać autonomicznemu samochodowi? Czy maszyna jest zdolna do stworzenia dzieła sztuki? Jaki postęp medycyna może zrobić w ciągu najbliższych 20 lat? W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można oglądać wystawę "Przyszłość jest dziś". Pomaga ona poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata i odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące przyszłości. 
rozwiń zwiń