Katarzyna Pawlikowska o tym, co to znaczy być kobietą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:50
Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej zwraca uwagę na to, że dobrze jest być kobietą. Wydaje nam się, że wiemy jak scharakteryzować kobietę, ale czy wiemy co to znaczy "kobietą być"? 
Audio
  • Mózg do zadań specjalnych, mapa skojarzeń i inne super moce, czyli kobietą być (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/EuamoBrasil

- Marcin Prokop napisał o mojej książce, że jest biletem dla mężczyzn na planetę Wenus. Rzeczywiście, tak trochę jest, bo to, co oznacza "być kobietą" okazało się być dla wielu badanych przeze mnie kobiet bardzo intymnym pytaniem. Często identyfikują się z wyuczonymi stereotypami na temat tego, co oznacza kobiecość, ale dla wielu jest to sprawa bardzo indywidualna - mówiła autorka książki "YEStem kobietą".

Na antenie Czwórki przekonywała, że różnice między mężczyzną a kobietą, choćby w sposobie myślenia, są najlepszym dowodem na to, że pochodzimy z tej samej planety, bo pomimo różnic uzupełniamy się nawzajem. - Mężczyźni mają tendencję do rozkładania sytuacji na czynniki pierwsze, kobiety przeciwnie. Amerykańska antropolożka Helen Fisher kobiecy sposób dochodzenia do wniosków nazwała "myśleniem sieciowym". Oznacza to, że informacja, która wpada do sieci już tam zostaje. Dlatego tak ważne są dla nas szczegóły, które składają małe elementy w jeden obraz sytuacji - wyjaśniała.

Kim we współczesnym świecie jest kobieta i czy dla każdej kobiecość znaczy to samo? Czy powinny porównywać się z mężczyznami, a mężczyźni z kobietami? W jaki sposób nauka tłumaczy tzw. "kobiecą intuicję"? O różniach między płciami i wyjątkowych cechach, które charakteryzują kobiety rozmawialiśmy z gościem, Katarzyną Pawlikowską. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Katarzyna Pawlikowska, autorka książki "YEStem kobietą", ekspertka w dziedzinie społecznych i konsumenckich zachowań

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/pj

Czytaj także

Zazdrość - niebezpieczna namiętność, czy naturalne zjawisko?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 10:51
- Zazdrość to emocja, nie stan ani choroba. Według jednej z teorii, rodzimy się z nią, tak jak z radością, gniewem, czy zdolnością do współczucia. Uzewnętrznia się jednak tylko wówczas, gdy pojawi się konkretny obiekt, czyli ktoś lub coś - tłumaczyła Izabela Dziugieł, psychoterapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blogerka Karolina Krauze o tym, jak stworzyć udany związek

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:23
- Na świecie panuje niestety komsumpcyjne podejście do miłości. Mnie takie podejście obraża - mowiła Karolina Krauze, autorka bloga rozwiedziona.pl i książki "Projekt miłość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przebaczanie - po co właściwie to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:30
Przebaczyć to znaczy uwolnić drugiego człowieka od winy. Czy przebaczenie nie jest równoznaczne z pobłażaniem i komu tak naprawdę jest to potrzebne - nam czy osobie, której wybaczamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Monika Całkiewicz: nie istnieje coś takiego, jak profil przestępcy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 10:34
- Bardzo często jestem pytana o to, czy istnieje zbrodnia doskonała. Odpowiadam słowami dr Michała Chudzika, który, twierdzi że zbrodnia doskonała to taka, którą wymyśliło wielu, ale nikomu nie udało się jej zrealizować - mówiła prof. Monika Całkiewicz, kryminolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg, nie mięśnie. Czym jest sapioseksualizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:30
- To termin bardziej związany z popkulturą niż nauką, bo naukowcy już od dawna wiedzą, że inteligencja jest bardzo silnym afrodyzjakiem. Zwłaszcza dla kobiet - wyjaśnia psycholog Jarosław Świątek.
rozwiń zwiń