Czas matur - czas relaksu. Jak odpoczywać przed egzaminami?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 13:40
Relaks jest niezbędnym elementem każdej pracy, zwłaszcza angażującej umysł. W audycji podpowiemy, jak zorganizować przestrzeń w swoim pokoju w czasie matur i jakimi kolorami się otaczać.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.Foto: shutterstock/Ivan Kruk

- Wbrew powiedzeniu, że jeśli robimy to, co kochamy, to nigdy nie będziemy w pracy okazuje się, że jeśli robimy to, co kochamy, to zawsze będziemy w pracy, co kończy się najczęściej wypaleniem zawodowym - podkreślał w Czwórce doradca filozoficzny Filip Jach. - Poziom naszego odpoczynku musi więc zależeć od tego, co robimy. Jeśli nasz mózg pracuje i wciąż wykonuje pracę obliczeniową, należy mu się odpoczynek.

Ważne jest też to, w jakim otoczeniu relaksujemy się. Kolory pełnią znaczącą rolę w naszym życiu. Mogą wpływać na nasz nastrój, mogą odmienić też wystrój pomieszczeń. Dlatego istotne jest, aby kolor wnętrz był właściwie dobrany pod nasze potrzeby. Podobnie jak inne elementy wyposażenia wnętrz. - Chodzi także o meble i dodatki, czyli wszystko to, co kształtuje finalny wygląd naszego domu - tłumaczyła w audycji "Dajesz radę" projektantka Agata Filipczuk. - Żeby odzwierciedlić to, kim jesteśmy i co lubimy, najprościej i najlepiej użyć odpowiednich kolorów, kształtów i faktur.

Na jakie triki wnętrzarskie i kolory postawić, kiedy chcemy się efektywnie uczyć? Jakich połączeń unikać? Czy kolory mogą pozwolić zdać maturę? W jaki sposób to czym się otaczamy wpływa na nasz mózg? Porozmawiamy o tym z Marzeną Pieńkowską-Szpunar, która zajmuje się arteterapią czyli terapeutycznym wpływem sztuki, kolorów i rękodzieła na stres.

***

Na "Strefę Prywatną" - w czwartek (04.05) o godz. 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka relaks psychologia
Czytaj także

Czy muzyka może uspokajać? Gongi, misy, dzwonki koshi - co Ciebie relaksuje?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:46
Odpoczynek to sztuka, przy dzisiejszym tempie życia warto ją opanować. Gdy w pracy nam się nie chce, gdy na uczelni nie jest łatwo, a może czeka nas kolejny egzamin maturalny, warto postawić na relaks. Warto spróbować relaksacyjnego koncertu z użyciem mis tybetańskich, gongów czy dzwonków koshi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hortiterapia - wiosenny sposób na poprawę kondycji ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 09:00
Już za chwileczkę nasze ogrody eksplodują feerią barw i zapachów. Jak się okazuje, obok walorów estetycznych mają one też działanie terapeutyczne. Hortiterapia może ukoić nasze nerwy i pomóc chorym. 
rozwiń zwiń