ASMR na sen. Dźwięki pomogą w terapii zaburzeń lękowych

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 10:04
ASMR - skrót oznaczający zjawisko przyjemnego mrowienia w różnych częściach ciała - to jedno z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę serwisu YouTube haseł. Jego fani liczą na przyjemne doznania, relaks, redukcję stresu i spokojny sen. Amerykańscy naukowcy udowodnili właśnie, że to naprawdę działa.
ASMR pomaga wyciszyć się, zrelaksować, zasnąć.
ASMR pomaga wyciszyć się, zrelaksować, zasnąć. Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Do tej pory mogliśmy opierać się jedynie na relacji fanów ASMR, którzy relacjonowali, że szept i spokojne dźwięki wprawiają ich w błogi nastrój. Naukowcy z Northumbria University zdecydowali się przyjrzeć temu tematowi. Zastanawiali się, dlaczego na jednych ludzi mają one wpływ, a na innych nie. Zdecydowali się sprawdzić, czy zdolność do doświadczania ASMR wiąże się z wyższym poziomem neurotyzmu, a tym samym wyższym poziomem odczuwanego lęku. Drugim celem było sprawdzenie, czy oglądanie filmów ASMR pomaga zmniejszyć niepokój. Obie tezy zostały potwierdzone.

Czym jest ASMR?

ASMR to różnego rodzaju dźwięki, które mają pomóc nam w zrelaksowaniu się, odprężeniu czy też zaśnięciu. Słucha ich coraz więcej osób. Kolejni youtuberzy tworzą filmiki, na których szepczą, pocierają kartkę papieru czy lekko uderzają w mikrofon. Wielu z nich ma już setki tysięcy subskrybentów. 

ASMR to "autonomous sensory meridian response" czyli "samoistna odpowiedź meridianów czuciowych". Technika ta opiera się na relaksacji, pomaganiu w zasypianiu - mówi Marta, prowadząca na YouTube kanał "Marta w Niemczech". - W tej technice chodzi o to, że mówię szeptem, delikatnie, by widzów moich filmów relaksować. Używam też różnych gadżetów, przyrządów. Serwuję najróżniejsze dźwięki - dodaje. 

Mrowienie i wspomnienia

Okazuje się, że ASMR odpręża psychicznie, ale i fizycznie. Osoby, na które ASMR działa, twierdzą, że podczas słuchania doświadczają przyjemnych odczuć, czują mrowienie na karku

- ASMR uruchamia przyjemne skojarzenia, przywołuje wspomnienia. Cichy szept może kojarzyć się nam z dzieciństwem, kiedy mama szeptała nam do ucha przed snem - mówi rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - ASMR towarzyszą dobre odczucia, mamy do czynienia z większą łatwością w zasypianiu, relaksowaniu się - dodaje. 

Od pewnego czasu mówi się o ASMR w kontekście sposobu na leczenie stresu i bezsenności. Teraz potwierdziły to badania naukowców. Badacze podkreślają jednak, że ASMR nie może zastąpić terapii czy leczenia, choć może pomóc w stanach lękowych i depresyjnych. 


Posłuchaj
03:51 czwórka pierwsze słyszę 15.02.2022.mp3 Czym jest ASMR, jak działa i jak może pomóc w walce z lękiem? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wśród swoich ulubionych dźwięków Marta wymienia: lekkie stukanie w mikrofon, pocieranie o futerko mikrofonu, które daje efekt fal morskich, szept, różnego rodzaju dźwięki wodne czy pocieranie pędzelkami. 

SPECIAL 50k • 50 Waszych Ulubionych Dźwięków ASMR Po Polsku/ASMR MartawNiemczech


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 06.19

pj

Czytaj także

"Nocne marki" mniej szczęśliwe od "rannych ptaszków"?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 11:10
Z badań naukowców Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że "nocne marki" są mniej szczęśliwe, w większym stopniu narażone na epizody złego nastroju czy stany depresyjne, niż "ranne ptaszki". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie pływające miasto. Bezpieczne w czasie powodzi i huraganów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:47
Zmiany klimatu dotyczą całej otaczającej nas rzeczywistości. Wielu obszarom świata grożą m.in. podtopienia. Ratunkiem przed nimi i huraganami ma być Oceanix City, pływające miasto, które ma powstać u wybrzeży Korei Południowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parzenie herbaty, wysłanie maila - ile dwutlenku węgla wytwarzasz każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 09:00
- Najmniej dwutlenku węgla emitujemy, gdy kupujemy produkty lokalne, racjonalnie użytkujemy przedmioty - naprawiamy je zamiast od razu wyrzucać - radziła Magdalena Wróbel-Jędrzejewska z Państwowego Instytutu Badawczego.
rozwiń zwiń