Zawód farmaceuta. Sprawdź, czy się do niego nadajesz

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 15:00
Miejscem pracy farmaceuty wcale nie musi być apteka, można go spotkać również w nowoczesnym laboratorium. - Można pracować z lekami, z żywnością, prowadzić badania naukowe. Zawsze pracujemy jednak z drugim człowiekiem, zarówno w aptece, jak i podczas testów klinicznych - mówił Kamil Kamiński z Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Audio
  • Jak wygląda praca w zawodzie farmaceuty? Jakie trzeba mieć wykształcenie by zostać farmaceutą? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak pracują farmaceuci i co trzeba umieć, by się w tym zawodzie odnaleźć?
Jak pracują farmaceuci i co trzeba umieć, by się w tym zawodzie odnaleźć?Foto: Glow Images/East News

pielęgniarka szpital noworodek inkubator 1200x660.jpg
Pielęgniarstwo - to nie tylko strzykawki

Miejscem pracy farmaceuty wcale nie musi być apteka, można go spotkać również w nowoczesnym laboratorium. Wiele zależy od tego, jaką wybierze specjalizację oraz na jaką ścieżkę edukacji się zdecydujemy. - Jest mnóstwo możliwości. Wielu farmaceutów wybiera pracę w firmach, np. w dziale badań klinicznych, modelowania molekularnego, czyli pozyskiwania nowych substancji leczniczych. Można znaleźć pracę na Narodowym Instytucie Leków, m.in. badając dopalacze, środki dopingowe - tłumaczył Kamil Kamiński z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Jako technik, farmaceuta uprawniony jest do przygotowywania i wydawania leków pacjentom, może też prowadzić proste ich analizy i badania w dużych koncernach. Jednak dopiero tytuł magistra otwiera drzwi do samodzielnego kierowania apteką oraz wyższych stanowisk w przemyśle farmaceutycznym. Jakie studia należy ukończyć, by być farmaceutą? To tłumaczył ekspert Czwórki. W programie rozmawialiśmy także o tym, jak wygląda praca farmaceuty oraz jak szybko trzeba przyswajać wiedzę w tym nieustannie zmieniającym się świecie leków i suplementów.

Kamil Kamiński Farmakologia to nauka o lekach, o tym, jaki mają one wpływ - także niepożądany - na ludzki organizm.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Kamil Kamiński (farmaceuta, Naczelna Izba Aptekarska)

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/jsz


Czytaj także

Studia w Szwecji. Sprawdź, jak się tam dostać!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 09:00
Weronika Bryńska, studentka SGGW, praktyki zawodowe odbyła w jednej ze szwedzkich firm w Sztokholmie. Jak tego dokonała?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martwe kierunki studiów. Czego nie studiować?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 18:48
Jak wynika z badań Instytutu Sokratesa do 2020 roku liczba żaków na polskich uczelniach może spaść nawet o 800 tys. w porównaniu z rokiem 2012. Przewiduje się również zamykanie poszczególnych kierunków studiów i uczelni, także tych państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoły branżowe kontra "zawodówki". Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 17:33
Likwidacja gimnazjów, przywrócenie 8-klasowej szkoły podstawowej i nowa podstawa programowa to tylko niektóre punkty reformy oświatowej. Po skończonej podstawówce będziemy bowiem mogli teraz wybrać naukę w nowopowstałej szkole… branżowej.
rozwiń zwiń