Fizjoterapia po hiszpańsku. Jedź i... ucz się

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 16:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do odbycia erasmusowych praktyk w Hiszpanii. O swoich doświadczeniach zdobytych w trakcie pobytu w Murcji, w południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, opowiadają studenci fizjoterapii z Olsztyna, bracia bliźniacy Damian i Daniel Gościniak.
Audio
  • Jak studiuje się fizjoterapię w Hiszpanii? (Dajesz radę/Czwórka)
Czym się różnią praktyki fizjoterapii w Hiszpanii od tych w Polsce? (zdjęcie ilustracyjne)
Czym się różnią praktyki fizjoterapii w Hiszpanii od tych w Polsce? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: MilanMarkovic78/Shutterstock.com

- Do Hiszpanii pojechaliśmy z grupą znajomych. Pierwsze wrażenie to było prawdziwe "wow", chociaż na początku mieliśmy pewne problemy z mieszkaniem - wspomina Daniel Gościniak, który razem z bratem w Murcji odbywał praktyki fizjoterapii w tamtejszym regionalnym szpitalu. Ich przebieg nadzorowali mentorzy, którzy nie tylko przekazywali studentom praktyczne umiejętności i doświadczenie, ale także pomagali w kontakcie z pacjentami. - Większość hiszpańskich pacjentów reagowała bardzo dobrze i szukała z nami kontaktu, pomimo językowych barier. Zdarzały się jednak osoby, które nie chciały, żebyśmy do nich podchodzili. Wtedy niezwykle pomocni byli mentorzy - opowiada Damian Gościniak.

Nauka fizjoterapii w Hiszpanii jest nieco inna niż w Polsce - przede wszystkim od początku stawia się nacisk na spersonalizowane podejście do pacjenta. W rozmowie z Katarzyną Kornet zaproszeni praktykanci opowiadają, jak ich doświadczenia zdobyte na Półwyspie Iberyjskim można by przenieść na polski grunt. A co z odbytych praktyk najbardziej zapadło im w pamięć? - Niezapomnianym doświadczeniem była praca na oddziale dziecięcym - opowiada Damian Gościniak.

A jak wygląda w Murcji studenckie życie nocne? Jakich zwyczajów na przywitanie trzeba się tam nauczyć? Ile czasu zajmują praktyki, a ile go zostaje "dla siebie"? Oraz jak poradzić sobie z hiszpańskimi upałami? Między innymi tego dowiecie się słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Goście: Damian i Daniel Gościniak (studenci fizjoterapii Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/mc

Czytaj także

Studia w Danii - ekologia i współpraca z biznesem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 10:00
Duńscy studenci jeżdżą na rowerach i segregują śmieci. Podczas zajęć ściśle współpracują z firmami i przygotowują dla nich biznesplany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studiując w Faro znajdziesz coś dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 15:56
Tak, jak zrobiła to studentka programu Erasmus Ula Czumaj. W "Dajesz radę" opowiedziała Kasi Kornet o swojej portugalskiej przygodzie. Komu poleca studiowanie na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studiuj w kraju skrzatów i świętego Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 12:30
- Przez cały semestr słońce wstaje dopiero o 10 rano, a zachodzi już po czterech godzinach. Mimo to za studiami w Finladii naprawdę można się stęsknić - przekonuje Gabriela Golińska - stypendystka Erasmusa w fińskim mieście Vasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w fińskim Jyväskylä. "Cisza i natura"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 15:20
Studia w Finlandii to doświadczenie całkiem odmienne od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. - Na "dzień dobry" usłyszeliśmy od Polaka, który wracał do domu, że życzy nam miłego życia w lesie. Co to oznacza, dowiedzieliśmy się, kiedy dotarliśmy do Jyväskylä - wspomina Małgorzata Kasperska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia na barce lub rowerze? Tylko w Holandii!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:00
W Holandii studenci jeżdżą głównie na rowerach, niektórzy uprawiają własne ogrody na dachach budynków, a do egzaminów uczą się na barkach pływających po kanałach.
rozwiń zwiń