Polacy nie gęsi... Dzień Języka Ojczystego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 16:00
W 1999 roku UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. W "Dajesz radę" weźmiemy byka za rogi zagłębiając się w tajniki polskiej ortografii. 
Audio
  • Jak zapamiętać podstawowe zasady rządzące ortografią języka polskiego? Rozmowa z Agatą Hącią (Dajesz radę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Duba DP/Shutterstock.com

hacia-agata_663.jpg
Dr Agata Hącia o słowach, których nie znasz, a powinieneś

Język polski należy do najtrudniejszych na świecie, bo "jeży się", "szeleści", albo "merda ogonkami". Jak przekonywała językoznawcznyni Agata Hącia, kiedyś był on jeszcze bardziej skomplikowany. - Kiedyś kreseczek, kropeczek było więcej niż dziś: a i e miały kreseczki, i występowało z dwoma kropkami. Tych znaków diakrytycznych było mnóstwo i do dziś przetrwała tylko ich część. Poza tym w różnych częściach kraju, np. w Warszawie i Krakowie, inaczej je odczytywano - przekonywała rozmówczyni Justyny Majchrzak i opowiadała, skąd wzięły się dzisiejsze różnice ortograficzne np. między u i ó, czy między ż i rz.

Specjalistka podała nam proste sposoby na zapamiętanie najtrudniejszych pisowni, a także wyjaśniła, jakimi zasadami rządzą się wyrazy z ch lub h. Swoje patenty na pułapki ortograficzne zdradzali także słuchacze Czwórki.

Dr Agata Hącia Błędów ortograficznych w danym wyrazie można zrobić tyle, ile jest w nim liter, a nawet więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę pisownię łączną, rozłączną, stosowanie małych czy wielkich liter. To nie wynika dziś z sensu wyrazów, a jedynie umowy społecznej

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/mz

Czytaj także

Europejski Dzień Języków. Jak powstaje słownik?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:40
- Słownik zaczyna się od słowa. Trudno stworzyć go wyłącznie na podstawie własnej wiedzy, dlatego słów już od XVI w. szuka się najczęściej w różnego rodzaju księgach, tekstach. Dziś to zadanie jest ułatwione dzięki technologii – mówiła polonistka dr Monika Kresa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ranking raperów. Kto ma najbogatszy zasób słów?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 10:00
Zaproszony do Czwórki Mateusz Sawka w "Pierwsze słyszę" opowiada o "Słowniku polskich raperów". Postanowił w nim policzyć, jak zróżnicowane jest ich słownictwo. Kto znalazł się w czołówce, a kto na szarym końcu? No i jak powstał ten projekt?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń