Podróż przez dwa kontynenty, czyli "Bajkał tam i z powrotem"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 18:56
Plan był prosty: przejechać Ukrainę, zobaczyć Moskwę i Petersburg, skoczyć na chwilę do Karelii, potem nad Bajkał, w drodze powrotnej zahaczyć o Ałtaj, a później już przez Kaukaz do Gruzji, stamtąd do Turcji, szybki rajd przez Europę Południową i triumfalny powrót do kraju przez Rysy. 
Audio
  • Autostopem w głąb Rosji. Monika Radzikowska o swojej podróży nad Bajkał (Dajesz radę/Czwórka)
Jezioro Bajkał (zdjęcie ilustracyjne)
Jezioro Bajkał (zdjęcie ilustracyjne)Foto: vendis_an/Pixabay

Prawie się udało, chociaż w praktyce wyglądało to nieco inaczej… Autorka książki "Bajkał tam i z powrotem" Monika Radzikowska pokonała dwadzieścia jeden tysięcy kilometrów różnymi środkami transportu, głównie autostopem.

Podróż zaowocowała tysiącem spotkań, setkami pięknych miejsc, które udało jej się zobaczyć i kilkoma parami zniszczonych butów. Opowiedziała o niej w studiu Czwórki. - Pierwszy raz do Rosji trafiłam dzięki wykopaliskom, przy których pracowałam. Zakochałam się w tym kraju i ich mieszkańcach. Wiedziałam, że muszę go lepiej poznać - mówiła Monika Radzikowska.

- Nasza grupa składała się z piątki amatorów zafascynowanych Syberią. Choć fascynował nas Wschód, Bajkał wydawał nam się końcem świata. Jeszcze na dzień przed odbiorem paszportów mówiliśmy sobie, że ten wyjazd to szaleństwo - opowiadała. 

Co zainspirowało ją i jej przyjaciół do pokonania dziesiątek tysięcy kilometrów w głąb Rosji? Jak długo zajęło im pokonanie tej odległości? Co było celem podróży, a może pokonywanie kilometrów i poznawanie innych kultur było celem samym w sobie? Dlaczego warto kupować bilety podróżne w trasie, a nie przed wyjazdem i do czego porównuje podróż koleją transsyberyjską? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Monika Radzikowska, autorka książki "Bajkał tam i z powrotem".

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Podróże z misją. Jak zwiedzać świat i pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:05
- Naszą misją jest umożliwienie autentycznego poznania innego człowieka. Najlepiej, żeby był to człowiek z dalekiego kraju, ponieważ mamy wówczas możliwość poznania innej kultury, innych nawyków, innej codzienności - mówi Lidia Kilińska-Dłabich, założycielka portalu dla wolontariuszy Travelwithmission.com, autorka "Dziennika Podróżnika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afryka Zachodnia - najbardziej nieturystyczny kierunek świata

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:52
- Mimo tego, że Gwinea jest krajem w większości muzułmańskim. Bardzo silny jest tam animizm i wiara w moc spełniania życzeń przez zwierzęta - mówiła podróżniczka Sara Rogowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legenda o czarnym psie, dwugłowy smok, duchy i skarby. Zapraszamy do zamku w Ciechanowie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 12:19
Wybieraliśmy się w podróż 100 km na północ od Warszawy, do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
rozwiń zwiń