Jak pomóc schroniskom zimą?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 16:02
Według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli rośnie liczba bezdomnych czworonogów. Zimna zaczyna się dawać we znaki również w przepełnionych schroniskach. 
Audio
  • Zima czworonoga. Jak pomóc zwierzętom? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Harald Matern/Pixabay

Zawsze przydają się koce i ręczniki, karma powinna być przynajmniej średniej jakości. Niektóre psy są w podeszłym wieku, nie pogryzą mieszanki, która jest zbyt twarda Ola Cukier 

Aby się do niej dobrze przygotować, pracownicy tych instytucji organizują zbiórki potrzebnych rzeczy, które ułatwią zwierzętom przetrwanie tego okresu. Potrzeby są duże, a pomóc może każdy. Wystarczy przynieść stary, zużyty koc lub ręcznik.

- Dobra wiadomość jest taka, że zwierząt w naszym wrocławskim schronisku ubywa. Jeszcze osiem lat temu mieliśmy ponad 300 podopiecznych, dziś to około 150 zwierząt - mówiła Ola Cukier. Te, które nadal się tam znajdują potrzebują naszej pomocy. Każdy z nas może je wesprzeć.

Rozmówczyni Kacpra Kowalczyka radziła, by zacząć od zorientowania się, czego schronisko, które chcemy wesprzeć potrzebuje. - Nie warto przywozić rzeczy "w ciemno", bo nie zawsze opiekunowie są w stanie je wykorzystać. Pomagajmy z głową - mówiła.

Jak zostać darczyńcą? Kto pomoże nam wybrać odpowiednią karmę i podpowie czego zwierzaki potrzebują zimą? Więcej porad w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Ola Cukier (schronisko dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kd

Czytaj także

"Szczęście na czterech łapach". Pomagamy zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:36
- Obecnie w schronisku przebywa ok. 700 psów i 35 kotów. Zbliża się wiosna i trzeba spodziewać się, że tych zwierząt niebawem będzie znacznie więcej - mówiła Patrycja Jarosz, przedstawicielka Schroniska na Paluchu, z którym PolskieRadio.pl organizuje akcję "Szczęście na czterech łapach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Elas: atak dzikiego zwierzęcia jest ostatecznością

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 15:51
Bieszczady, Tatry, Puszcza Białowieska czy inne miejsca na turystycznej, przyrodniczej mapie Polski to często domy wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza rzadkich i dzikich. Co zrobić w sytuacji, gdy na drodze stanie jedno z nich?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerwijmy łańcuchy! Kampania, która pomaga zrozumieć ludzi i psy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:35
- Pies ma podobne emocje, jak człowiek. Powinniśmy zaspokajać ich podstawowe potrzeby: pełną miskę, miłość, dostateczna ilość "głasków". Ludzie wciąż tego nie rozumieją, dlatego tak ważna jest edukacja - mówi Paulina Król, organizatorka akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom dla jeży. Jak pomagać tym zwierzętom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 17:10
- Jeśli chcemy zbudować jeżom dom, w którym będą mogły zimować, trzeba odpowiednio go usytuować, tak by nie znalazły ich żadne inne zwierzęta, na przykład psy czy koty - mówił Jerzy Gara, z Azylu dla jeży w Kłodzku. - Jeśli chcemy je dokarmiać - pamiętajmy, że choć czasem jedzą jabłka, preferują mięso. Bazą może być więc karma dla kotów. 
rozwiń zwiń