Marek Elas: atak dzikiego zwierzęcia jest ostatecznością

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 15:51
Bieszczady, Tatry, Puszcza Białowieska czy inne miejsca na turystycznej, przyrodniczej mapie Polski to często domy wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza rzadkich i dzikich. Co zrobić w sytuacji, gdy na drodze stanie jedno z nich?
Audio
  • Oko w oko z dzikim zwierzęciem. Jak się zachować? (Dajesz radę/Czwórka)
Niedźwiedź brunatny w bieszczadzkich górach
Niedźwiedź brunatny w bieszczadzkich górachFoto: shutterstock.com/Szymon Bartosz

Na przyrodnicznych szlakach jesteśmy tylko gośćmi. Miejsca, które odwiedzamy są domem wielu gatunków, nawet, jeśli ich nie widzimy Marek Elas

Wśród nich m.in. duże drapieżniki takie jak wilki, rysie, niedźwiedzie oraz te mniejsze, czyli żbiki, wydry, żmije zygzakowate. Zwierzęta te mają dość duży temperament, a ludzie ogromną ciekawość świata. Granica między jednym a drugim jest cienka i o jej przekroczenie nie trudno. Jak obserwować zwierzęta drapieżne bez naruszenia ich strefy bezpieczeństwa i co zrobić w sytuacji, kiedy jednak znajdziemy się na drodze wilków, albo przez przypadek nadepniemy niezauważoną żmiję?

Dzikie zwierzęta nie mają powodu, by podchodzić do człowieka. Atak jest ostatecznością Marek Elas

- Zwierzę zaatakuje człowieka tylko wtedy, kiedy poczuje zagrożenie. Najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy w okolicy znajduje się ich potomstwo. Jeśli zdarzy nam się taka sytuacja powinniśmy zachować spokój. Najgorsze, co moglibyśmy zrobić w takiej sytuacji, to zacząć uciekać - przypominał Marek Elas z WWF Polska. - Starajmy się zejść z trasy powoli, unikajmy kontaktu wzrokowego - radził.

Czy sprawianie wrażenia większego od siebie rzeczywiście może przepłoszyć dziką zwierzynę? A może przeciwnie - warto położyć się na ziemi i udawać słabszego? Czy wataha wilków może osaczyć turystę na szlaku i co zrobić, by takiego kontaktu nie sprowokować? Więcej o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Marek Elas z WWF Polska

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Niedźwiedzie brunatne w polskich górach. Czy należy się ich bać?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 15:54
Niedźwiedź kojarzy się z pluszowym misiem, z którym niemal każde dziecko na świecie zasypia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomagać rannym zwierzętom? Te ośrodki działają bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:50
Każdego roku ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt mają mnóstwo pracy. Niosą pomoc osobnikom chorym, rannym m.in. w wypadkach komunikacyjnych, czy osieroconym. W całej Polsce funkcjonuje tylko 88 takich placówek i wymagają one potężnych nakładów finansowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ludziach, którzy bezinteresownie pomagają zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:55
Czasem wystarczy prosty gest: wystawienie miski z wodą latem, gdy jest upał, albo uchylenie okna zimą, gdy na dworze panuje mróz. W ten sposób możemy uratować kilka, albo kilkanaście zwierzęcych istnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilk i człowiek. Czy rodzi się konflikt?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 16:51
Populacja tych zwierząt rośnie. To ogromny sukces ekologów, ale interesy ludzi nierzadko wykluczają się z interesami wilków. Kto wygra w tej nierównej walce? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy żubr dalej wymaga ochrony?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 10:18
Populacja żubrów w naszym kraju wciąż się powiększa. W polskich lasach żyje już ponad 1600 osobników. - Naszym zadaniem wciąż jest zwiększanie populacji tych zwierząt, ale także zwiększanie zasięgu ich przebywania i dbanie o to, by były zdrowe - mówiła prof. Wanda Olech-Piasecka ze stołecznej SGGW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż tropem zwierząt. Jak szukać ciekawych gatunków?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:41
Wakacje sprzyjają podróżom. Jedni jeżdżą do obleganych kurortów, inni wolą wypoczywać pośród łąk, pól i lasów, często w towarzystkie dzikich zwierząt. Jak odnaleźć i obserować interesujące nas gatunki?
rozwiń zwiń