Święta coraz bliżej. "To czas gehenny zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 14:45
Karolina Kuszlewicz, adwokat walcząca o prawa zwierząt, już dziesięć lat temu rozpoczęła batalię o lepszy los karpi. - Ludzie kochają psy i koty, a ryby i ptaki traktują trochę jak istoty drugiej kategorii. To trzeba zmienić - tłumaczyła w Czwórce. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Daniel Wanke/Pixabay

shutterstock królik 1200.jpg
Jak opiekować się królikiem? "To wymagające zwierzęta"

Jak tłumaczyła gość Czwórki, święta to czas gehenny milionów zwierząt, a jeszcze kilka lat temu "ludzie traktowali karpie gorzej niż przedmioty". - Klasyką było trzymanie tych ryb w sklepach bez wody, w skrzynkach na owoce i warzywa. Układanie ich warstwowo - opowiadała Karolina Kuszlewicz. - Gdy klient wybrał karpia, zbolałą i umęczoną, ale wciąż żywą rybę wkładano do foliowej "jednorazówki", czym pieczętowano jej los - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj
10:59 2020_12_07-14-28-06_PR4_Karpie.mp3 Karolina Kuszlewicz o tym, jak poprawić sytuację karpi przed świętami (Dajesz radę/Czwórka) 

pies kot 1200 free
Psia depresja? Zadbaj o swojego zwierzaka jesienią i zimą

Jak podkreślała gość Czwórki, choć z roku na rok jest coraz lepiej, w sprawie ryb wciąż wiele pozostaje do zrobienia. - To niestety długotrwały proces, a zmiana świadomości ludzi powinna być wspierana przez prawo - opowiadała Karolina Kuszlewicz. - W przypadku czworonogów dużo łatwiej o ludzką empatię, reakcję na okrucieństwo. Ryby wciąż są traktowane jak zwierzęta drugiej kategorii, podobnie jak ptaki. Chodzi o to, by ludzie zobaczyli także w nich indywidualne istoty do ochrony - tłumaczyła. 

Sprawdź także:

Zdaniem Karoliny Kuszlewicz, sprawy o znęcanie się nad zwierzętami, w tym karpiami, umarzane są ze względu na niską społeczność. - Uważam, że postawa organów ścigania względem ochrony zwierząt, w szczególności ryb i ptaków jest naganna - mówiła gość Czwórki. - 80 proc. spraw rejestrowanych na policji w ogóle nie trafia przed oblicze sądu. Są umarzane, albo odmawia się wszczęcia postępowania - wyliczała gość Czwórki. - Tymczasem zmiana losu karpi wymaga zaangażowania organów ścigania: by ci ludzie wyszli w teren i kontrolowali miejsca, w których jest podejrzenie, że potencjalnie takie przestępstwo może być popełnione. 

Jak tłumaczyła, presja społeczna jest skutecznym środkiem motywującym. - Każdy z nas może zgłaszać łamanie prawa i żądać od policji skutecznego działania, każdy z nas ma taką moc - przekonywała Karolina Kuszlewicz. 

 Posłuchaj:

W Radiowej Poradni dla Zwierząt mówiliśmy zaś o odmrożeniach u psów. Jak temu zapobiec i jak pomagać naszym pupilom w takich sytuacjach? W programie sprawdziliśmy także, jak opiekować się szczurami w domu. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Karolina Kuszlewicz (prawnik, adwokat zajmująca się sprawami zwierząt)

Data emisji: 07.12.2020

Godz. emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Pies w ubraniu. Potrzeba czy fanaberia?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 15:21
Sezon zimowy tuż tuż. Kupujemy ciepłe kurtki, jak się okazuje nie tylko dla siebie. Coraz więcej psów na polskich ulicach widzimy w ubrankach - kurtkach, bluzach czy sweterkach. To fanaberia właściciela czy może psy tego potrzebują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nocne życie dzików. "To inteligentne i waleczne zwierzęta"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 09:45
Dziki wchodzą coraz głębiej do miast. Ponieważ funkcjonują głównie nocą, możemy je spotkać rano, gdy idziemy do szkoły czy pracy. - Nie warto ich wtedy drażnić, bo bywają bardzo waleczne -  tłumaczył Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń