Koza domowa czy błędna owca? Oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 21:40
Spróbujemy nauczyć się odróżniać owcę od kozy. A to w związku ze zbliżającym się wykotem, czyli czasem, w którym rodzą się owce, kozy, nutrie czy króliki. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/manfredrichter
pies 1200.jpg
Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Owca i koza - wielu z nas ma problem z rozróżnieniem tych zwierząt. Jednak jest kilka cech, dzięki którym można je rozróżnić.


Posłuchaj
03:07 Czwórka/ Dajesz Radę - Owca, czy koza? 08.02.2021.mp3 Jak odróżnić owcę od kozy? (Czwórka/Dajesz Radę)

 

- Kozy można poznać po tym, że mają rogi, których często owce nie posiadają, przynajmniej większość ras hodowlanych - mówi rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Natomiast większość owiec posiada wełnę, a większość kóz tej wełny nie posiada. Są tylko dwie rasy kóz hodowanych tylko na wełnę i one jeszcze bardziej są zbliżone do owiec.

Wełna też sprawia, że owca jest bardziej okrągła od kozy. Koza jest smuklejsza i można też ją poznać po apetycie. - W miejscu, gdzie razem są hodowane kozy i owce, tą, która pierwsza podejdzie do jedzenia, jest koza. Koza też jest bardziej towarzyska w porównaniu do owiec - mówi ekspertka.

shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Posłuchaj:


Istnieje kilkaset ras owiec. W samej Polsce, typowo polskich ras jest około 20. Owce można podzielić na różne typy. Mamy więc owce wełniste, u których okrywa włosowa jest zdecydowanie bujniejsza w porównaniu do ras mięsnych. Są rasy mięsne - bardziej masywne oraz rasy mleczne, które mają bardziej rozbudowaną część brzuszną. Wyróżniamy również rasy białe i rasy barwne. Rasą najczęściej spotykaną w Polsce jest merynos polski w nowym typie, czyli mięsno-wełnistym.


zima zwierzęta 1200 FREE.jpg
One też marzną. Pamiętajmy zimą o naszych zwierzęcych towarzyszach

Posłuchaj:

Dostosowanie gospodarstwa do hodowli owiec zależy od tego, w jakim celu chcemy je hodować. - Trzeba się zastanowić, czy chcemy mieć owce kosiarki, czy chcemy założyć konkretną hodowlę, która ma stanowić nasz dochód - tłumaczy specjalistka. - Owce są łatwe w hodowli, ze względu na małe zapotrzebowanie na pożywienie. Właściwie w okresie letnim potrzebują tylko trawy i siana, natomiast w sezonie zimowym wystarczy im samo siano. Dodatkowo trzeba być przygotowanym, że raz do roku trzeba owce ostrzyc, niezależnie czy sprzedajemy wełnę, czy nie. Również trzeba zadbać o korekcję ich racic. Owce zasadniczo są jednymi z łatwiejszych w hodowli zwierząt.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 08.02.2021

Godz. emisji: 14.48

aw/pj

Czytaj także

Gdy zwierzęta potrzebują pomocy - przepisy, wiedza i empatia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 13:19
Z badań Fundacji Animal Rescue wynika, że nawet 2,5 tysiąca zwierząt rocznie jest porzucanych w samej Warszawie. Wobec zwierząt niektórzy bywają obojętni i agresywni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orki - wyspecjalizowani zabójcy, niegroźni dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:06
Majestatyczne, czarno-białe orki są niezwykle inteligentnymi drapieżnikami mieszkającymi w oceanach, od tropików po zimne wody Arktyki. Są doskonałymi łowcami: ofiarę utopią lub stworzą zabójczą falę. 
rozwiń zwiń