Niesłyszący wśród nas. "Zadaj sobie trud, żeby poznać ich świat"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 15:50
W codziennym życiu często nie zwracamy uwagi na tę społeczność. A jeśli już, to zwykle odwołujemy się do stereotypów. - Myślcie o głuchych jako o osobach, dla których miganie jest naturalnym językiem. Warto się go nauczyć i warto zadać sobie trochę wysiłku, żeby poznać ten świat i jego kulturę - przekonuje Paweł Potakowski z Migam.org. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ New Africa

Bariera komunikacyjna bywa dotkliwie odczuwana, ale tak naprawdę wiele zależy od nas i od naszych chęci, żeby poznać świat głuchych Paweł Potakowski

Społeczność osób głuchych to zróżnicowana wewnętrznie grupa, która ma różne potrzeby i różne możliwości komunikacyjne. Wśród głuchych są osoby bardzo dobrze komunikujące się po polsku, wykształcone, o wysokich kompetencjach społecznych, są tacy, którzy nie znają języka polskiego, ale komunikują się biegle w polskim języku migowym i w innych językach migowych, np. angielskim. I są wreszcie tacy, którzy nie znają żadnego języka. - Głuchota nie jest zerojedynkowa, bo osoby, które nie słyszą, mogą posługiwać się aparatami, a te umożliwiają im usłyszenie przynajmniej pewnego zakresu dźwięków - mówi gość Czwórki. - Tymczasem wszelkie istniejące stereotypy nie wpływają korzystnie ani na osoby niesłyszące, ani na ich szanse na rynku pracy.

Posłuchaj
16:28 CZWÓRKA Dajesz rade - glusi 04 08 2021.mp3 Głusi na rynku pracy - szkolenia, kursy, zajęcia dodatkowe (Dajesz radę/Czwórka)

Najistotniejszą sprawą dla dzieci z zaburzeniami lub utratą słuchu jest edukacja dwujęzyczna. Na studiach jest już całkiem nieźle, bo PFRON wspiera na przykład tłumaczenie wykładów, a my oferujemy uczelniom dostęp do tłumacza polskiego języka migowego online Paweł Potakowski 

Na szczęście nowe regulacje prawne zmieniają sytuację zawodową tych osób i dają im szansę na rozwój zawodowy. - Wprowadzane zmiany w ogóle sprzyjają osobom z niepełnosprawnościami. Zarówno ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, jak i program "Dostępność Plus" wpływają na ich sytuację życiową i zawodową - podkreśla rozmówca Ady Janiszewskiej. - Od 2017 roku jeżeli ktoś jest osobą głuchą i przyjdzie do banku, ma obowiązek dostać umowę albo regulamin bankowy nagrany w polskim języku migowym. Natomiast od 6 września tego roku każdy będzie mógł złożyć skargę na brak dostępności u wszystkich podmiotów publicznych. I takie skargi będą sankcjonowane. 

Sprawdź także:


Zobacz
.osoby niesłyszące niesłyszący język migowy dłoń 1200.jpg
Specjalna aplikacja polskich naukowców pomoże niesłyszącym

Paweł Potakowski opowiada także o trwającym właśnie bezpłatnym szkoleniu z motion capture dla głuchych i słabosłyszących, po którym najlepsi otrzymają propozycję pracy i możliwość uczestniczenia w projekcie badawczo-rozwojowym obejmującym modelowanie awatara dla jednego z etapów automatyzacji tłumaczenia języka migowego.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAdrianna Janiszewska

Gość: Paweł Potakowski (Migam.org, prezes spółki Praca Bez Barier)

Data emisji: 04.08.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Czy Koro usprawni badanie? Jest już prototyp stetoskopu XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:57
Być może już niedługo badanie stetoskopem będzie łatwiejsze. Wrocławscy studenci pracują, by te tradycyjne lekarskie "słuchawki" zostały zastąpione przez inteligentny stetoskop Koro. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiek biologiczny pokaże Ci, w jakiej kondycji jest Twój organizm

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 16:00
Dzięki najnowszym badaniom wiek biologiczny można nie tylko precyzyjnie zmierzyć, ale też spróbować się odmłodzić. - To jedyny aspekt naszego wieku, na który możemy wpłynąć i który możemy cofnąć - przekonuje Joanna Bensz, prezes Longevity Center. 
rozwiń zwiń