Nie kamperem, a busem. Kogo spotkamy na turystycznym szlaku?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 19:26
Busem przez świat. Bus to nie kamper, ale też można w nim nieźle wypocząć. Okazuje się, że doskonale sprawdza się na spontaniczny wypad w gronie przyjaciół, jak i na rodzinną podróż przez kontynenty. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Dean Drobot
łąka dziewczyna relaks szczescie 1200.jpg
Bez oddychania nie ma sportu. Jak robić to prawidłowo?

- Właśnie szykujemy się do trasy do Azji. Mamy nadzieję ruszyć z naszą córeczką do Turcji, Armenii, może Azerbejdżanu - mówi Karol Lewandowski, autor książek podróżniczych i bloga Busem przez świat. - Dokładny plan naszego wypadu będzie zależał od sytuacji na granicach - dodaje. 


Posłuchaj
18:02 czwórka dajesz radę 19.08.2021.mp3 Jak podróżuje się busem? (Czwórka/Dajesz radę)

 

Posłuchaj także:

Przygotowując się do wyjazdu busem musimy wiedzieć dokąd jedziemy i kto podróżuje z nami. - Bez dziecka wybieraliśmy się na ekstremalne wyprawy na Alaskę, czy do Australii i przez 3 miesiące spaliśmy z niedźwiedziami w lesie. Wtedy przygotowania były proste, pakowaliśmy to co znajduje się na naszej wyjazdowej liście, a ostatnie tygodnie spędzaliśmy na czytaniu książek i reportaży o kraju, do którego się wybieraliśmy - mówi gość Anny Hardej. - Gdy ruszamy z córką, logistyka jest dużo bardziej skomplikowana, analizujemy wiele wariantów. Z dzieckiem przygotowań jest więcej - dodaje. 

Pierwsze wyjazdy Karola i jego partnerki przypadły na rok 2010, kiedy kupili Volkswagena T3. Ten samochód przewiózł ich przez 60 państw na 5 kontynentach. - Zobaczyliśmy dzięki niemu kawał świata, ale zaczął się psuć - zdradza gość Czwórki. - Wtedy podjęliśmy decyzję o zakupie nowego, starego samochodu. Dziś wyruszamy busem Mitsubishi delica, który ma 25 lat, ale napęd na 4 koła, co bardzo nam się przydaje - dodaje. 

Posłuchaj także:

Busem podróżuje też Piotr Wąsowski i paczka jego znajomych. Założony przez niego i jego przyjaciół Projekt Cucumber dziś skupia 13 osób, a nowe chętnie dołączają. - Zazwyczaj wyprawa zaczyna się od spontanicznego pomysłu, a potem wieść rozchodzi się wśród znajomych - zdradza. - W naszym ogórku jest 7 miejsc, zazwyczaj wszystkie są zajęte. Samochód podczas wyprawy jest też naszym domem, w nim śpimy, trzymamy ubrania, mamy ulubioną muzykę. A wszystko zaczęło się od marzenia, gdy jeszcze nawet nie mieliśmy prawa jazdy - dodaje. 

Volkswagen z Projektu Cucumber jest wyposażony w drzwi z obu stron, duży szyberdach, ma mnóstwo gadżetów, zainstalowane ledowe oświetlenie. Piotr Wąsowski opisuje jego klimat jako imprezowo-piknikowy. Dziś członkowie projektu planują wyjazd do Niemiec i podróż po starych fabrykach samochodów. Gość Czwórki zdradza jednak, że wszystko się jeszcze może zmienić, bo jego grupa znajomych działa bardzo spontanicznie. - Podróżowanie busem najlepiej opisują słowa: tajemniczość i spontan - trzeba to lubić - podsumowuje podróżnik. 

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadząca: Anna Hardej

Goście: Karol Lewandowski (autor książek podróżniczych i bloga busem przez świat), Piotr Wąsowski (współzałożyciel i członek Projektu Cucumber)

Data emisji: 19.08.2021

Godz. emisji: 14.08

pj

Czytaj także

Kamperem przez Szwajcarię - tam są góry, przyroda i spokój

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 11:56
W poszukiwaniu swego miejsca na Ziemi, Grzegorz Śmieciuszewski wraz z żoną odwiedził ponad 70 krajów. Ostateczny, ale przypadkowy, wybór padł na Szwajcarię i dziś nie widzi dla niej alternatywy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamper - wakacyjny dom na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
Od zeszłego roku wzrasta zainteresowanie kamperami, taka forma podróżowania daje swobodę i wolność. Wiele osób zamiast wakacji "all inclusive" wynajmuje kampera i rusza przed siebie.
rozwiń zwiń