Szwajcaria - przepisy, języki i zasady grzybobrania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 09:56
Czekolada, sery, zegarki to z tym najczęściej kojarzy nam się Szwajcaria. Jednak można powiedzieć, że Szwajcarie są dwie, a dzieli je "ziemniaczana granica" - o której w Czwórce opowiada Agnieszka Kamińska, autorka książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony". 
Widok miejscowość Zermatt, położoną u podnóża Matterhorn
Widok miejscowość Zermatt, położoną u podnóża Matterhorn Foto: ansharphoto/shutterstock.com

Szwajcaria_domy shutter_1200_Keitma.jpg
Szwajcaria - kraj czekolady, banków, zegarków i okiennic

- Szwajcaria to bardzo różnorodny kraj, w którym mówi się wieloma językami, w którym gdziekolwiek się nie pojedzie jest trochę inaczej, ludzie są trochę inni, są inne zwyczaje, jest wiele paradoksów. Nie jest to kraj nudny, jak się uważa - mówi w Czwórce Agnieszka Kamińska.


Posłuchaj
15:53 czwórka pierwsze słyszę 10.02.2021.mp3 O Szwajcarii opowiada Agnieszka Kamińska, autorka książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Jak się dogadać? 

- Mnie nieustannie fascynuje wielość tamtejszych dialektów. Językowe kwestie mnie bardzo interesują, lubię odkrywać nowe dialekty, różnice między nimi - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego. - Im dłużej tu mieszkam, tym więcej różnic zauważam. Jestem szczęśliwa, gdy uda mi się odróżnić jakiś dialekt od innego - dodaje. 

Język niemiecki w Szwajcarii to język telewizji, gazet, urzędników Agnieszka Kamińska

W Szwajcarii jest 26 kantonów. W każdym kantonie obowiązuje język urzędowy - jest ich cztery. Wszystko zależy od tego, gdzie się mieszka. Agnieszka Kamińska mieszka w kantonie Zurych. - W codziennym języku Szwajcarzy nie mówią po niemiecku, mówią swoimi dialektami, a te zależą od kantonu, gminy, miasteczka, wsi, a nawet tego czy mieszka się w górach, czy w dolinie - podkreśla. 

Jeśli wybierzemy się w podróż do Szwajcarii to oczywiście dogadamy się po niemiecku, o ile nasz rozmówca będzie chciał tego języka użyć. - Niemiecki szwajcarski jest pełen tzw. helwetyzmów, czyli tutejszych specyficznych słów, konstrukcji, których nie nauczymy się poza Szwajcarią - zwraca uwagę gość Czwórki. 

Sprawdź także:


Szwecja_shutter_1200_GenOMart_.jpg
To cóż, że ze Szwecji - styl skandynawski, czyli jaki?

"Ziemniaczana granica"

Szwajcaria bardzo wyraźnie podzielona jest na wschód i zachód. - Ziemniaczana granica to granica wpływów kulturowych, języka - mówi autorka książki. - Jednak okazuje się, że różnice są większe. Ta granica jest granicą mentalną. W części zachodniej, francuskojęzycznej spotkamy się ze swobodniejszym podejściem do reguł, do punktualności. W tej Romandii Szwajcarzy pracują aby żyć, na niemieckojęzycznym wschodzie: żyją, aby pracować - podkreśla. 

Co tam jeść i jak iść na grzyby?

W Zurychu Szwajcarzy pierwszą przerwę w pracy zaczynają o 9. W Genewie niektórzy dopiero siadają do pracy Agnieszka Kamińska

Kuchnia szwajcarska jest bardzo podobna do polskiej. Królują tam mięsa, ziemniaki, kiełbasy, kapusta kiszona. - Szwajcarzy jedzą dużo więcej serów niż my - zauważa gość Kamila Jasieńskiego. - Jest tu też wiele wpływów kuchni międzynarodowej. Szwajcarzy upodobali sobie kuchnię włoską, makarony, pizze - wymienia. 

Co może zaskoczyć miłośników grzybobrania to fakt, że w Szwajcarii wyjście na grzyby wcale nie jest proste. - Każdy z 26 kantonów może ustalać swe własne przepisy: od podatków, po bardzo szczegółowe np. dotyczące zbierania grzybów. W takim zapisie wyszczególnione są wszelkie zasady: ile grzybów można zebrać, w jakich godzinach, w ile osób można wybrać się na grzybobranie - opowiada Agnieszka Kamińska. 

Mandat albo więzienie

Ostre przepisy dotyczą też ruchu drogowego. - Szwajcarskie władze zdecydowały się na bardzo wysokie kary za łamanie przepisów ruchu drogowego. Najwyższe mandaty wprowadzono w strefach zabudowanych - podkreśla gość Czwórki i dodaje, że wysokie mandaty można zamienić na karę kilkudniowego więzienia. 

Szwajcarzy jednak umieją się też bawić, choć wielu z nas kojarzy ten kraj ze ścisłymi regułami. Okazuje się, że Zurych to imprezowa stolica Europy - jest tam najwięcej klubów nocnych na mieszkańca w całej Europie. Króluje też techno - to ogromna scena, znana na świecie. 

Reguła goni regułę

Pierwsza wizyta w Szwajcarii może nas zaskoczyć na każdym kroku. Kierowcy mają tu obowiązek zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych. Głośne zachowanie w autobusie czy pociągu może wzbudzić duże zainteresowanie. Szwajcarzy raczej nie ustępują miejsca siedzącego osobom starszym w środkach komunikacji miejskiej. Jak wyjaśnia Agnieszka Kamińska, wytłumaczono jej, że taka uprzejmość może być odczytana odwrotnie. - To może być odebrane jako niegrzeczne, ponieważ dajemy danej osobie do zrozumienia, gdzie jest jej miejsce, podkreślamy, że jest ona starsza. A może ona lubi postać - wyjaśnia. - Szwajcarzy są społeczeństwem starzejącym się, ale starsi są tu często osobami aktywnymi, podróżującymi - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Agnieszka Kamińska (autorka książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony")

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Przyszłość podróży to kody QR? Świat sceptyczny wobec chińskiej propozycji

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 09:41
Z nadzieją oczekujemy końca pandemii. Już dziś planujemy podróże, marzymy o miejscach, które odwiedzimy. O naszym bezpiecznym podróżowaniu myślą też władze wielu państw. Chińczycy proponują, by w tym celu wykorzystać technologię kodów QR - czy to bezpieczne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwołali Twoją opłaconą wycieczkę - złóż wniosek o zwrot pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 10:56
Tylko do końca tego roku możemy składać wnioski do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jeśli nasza wycieczka z powodu pandemii została odwołana i nie dostaliśmy żadnej rekompensaty. 
rozwiń zwiń