IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne - co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 20:00
Zadaniem IKE jest zachęcenie obywateli do oszczędzania pieniędzy na jesień życia. - Wielu wydaje się, że do tego jeszcze daleka droga, jednak im wcześniej zaczniemy tym lepiej - przekonuje gość audycji Artur Radomski, wykładowca akademicki.
PPK to bezpieczne aktywa, które, co do zasady, powinny zachować realną wartość.
PPK to bezpieczne aktywa, które, co do zasady, powinny zachować realną wartość.Foto: shutterstock/Africa Studio

Indywidualne Konto Emerytalne to jeden z wielu elementów, które składają się na III Filar emerytalny w Polsce. - IKE pozwala podejść świadomie do tematu oszczędzania i umożliwia zbudowania własnego kapitału na emeryturę - tłumaczy specjalista. - Odkładanie środków na koncie, najlepiej od początku drogi zawodowej, pozwoli zapewnić sobie godne życie na emeryturze. 


Posłuchaj
15:08 CZWORKA/Dajesz Radę - IKE 25.11.2021.mp3 O IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) opowiada Artur Radomski wykładowca akademicki z Finansowa.tv (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Jak mówi Artur Radomski oszczędzanie w IKE niesie ze sobą sporo korzyści. - Przede wszystkim uzbierana przez nas suma zwolniona jest z 19% podatku "Belki". Co prawda musimy osiągnąć wiek 60. lat, lub nabyć uprawnienia emerytalne i ukończyć 55. rok życia, jednak IKE to również możliwość wyboru sposobu oszczędzania. Pieniądze możemy pomnażać na lokacie lub nabywać jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych - tłumaczy. - Zaletą również jest dowolność we wpłacaniu składek. Kiedy mamy nadwyżki finansowe, lokujemy je na koncie. Możemy to robić regularnie lub nie.


Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Zobacz także:

Dodatkowo zgromadzone środki, które są naszą własnością, mogą dziedziczyć nasi spadkobiercy. Jak zauważa specjalista, jedyną wadą jest limit wpłat na konto, które nie mogą przekroczyć trzykrotności średniej krajowej w skali roku. - Jeżeli w danym roku nie skorzystamy z limitu, to w kolejnym już nie możemy go wykorzystać - wyjaśnia. - Jednak kwotę zebraną na IKE możemy ulokować w dowolnym produkcie finansowym i cieszyć się zwolnieniem z podatku "Belki".

Zobacz także:

Możliwości założenia Indywidualnego Konta Emerytalnego jest wiele. Konto można założyć w różnych instytucjach, m.in. banku, powszechnym towarzystwie emerytalnym, funduszu inwestycyjnym, ale również w ramach konta maklerskiego.

- W większości instytucji prowadzenie IKE jest zwolnione z opłat za prowadzenie. Jednak należy liczyć się z przypadkami, że pobierane są opłaty za jego obsługę - mówi Artur Radomski. - Każdy moment jest dobry, żeby rozpocząć swoją przygodę z IKE. Formalnie inwestowanie za pomocą IKE można rozpocząć od 18 roku życia, a im wcześniej zaczniemy tym lepiej.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: ​Artur Radomski (wykładowca akademicki, Finansowa.tv)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 14.16

aw

Czytaj także

Kryptowaluty. "To nieekologiczna forma płatności"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:30
Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów są niestety nie tylko szybką, ale także mało ekologiczną formą płatności. Wydobycie Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co niektóre kraje przez cały rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedza i oszczędności - klucz do udanych inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:37
Polacy niewiele inwestują, co wynika głównie z braku odpowiednich oszczędności, ale i wiedzy. Gdyby mogli inwestować, to najchętniej swe pieniądze przeznaczyliby na mieszkania, metale szlachetne oraz sztukę. 
rozwiń zwiń