Instruktor narciarstwa. Posiada wiele zdolności

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 16:30
Zjeżdżanie na nartach, o ile umiemy to bezpiecznie robić, jest czystą przyjemnością. Czy można taką przyjemność przekuć w zawód i jakie trzeba spełnić warunki, żeby móc na stoku prowadzić narciarskie szkółki?
Audio
  • Instruktor sportów zimowych - co trzeba zrobić, żeby pracować w tym zawodzie? (Dajesz radę/Czwórka)
Jakie kompetencje musi posiadać dobry instruktor sportów zimowych? (zdjęcie ilustracyjne)
Jakie kompetencje musi posiadać dobry instruktor sportów zimowych? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: nelen/Shutterstock.com

W Czwórce o blaskach i cieniach swojej pracy opowiadał zawodowy instruktor narciarstwa Witold Rekowski. - To nie zawsze jest przyjemność. Instruktor podejmuje się nauczyć jazdy na nartach konkretne osoby i odpowiada za ich bezpieczeństwo. Musi potrafić dobrać dla nich odpowiednie stoki, sprawdzić sprzęt i podjąć wysiłek przeprowadzenia kilku lekcji w ciągu jednego dnia - wyjaśniał Czwórkowy gość.

Witold Rekowski Aby zostać zawodowym instruktorem narciarstwa, trzeba przejść przez kilka dobrych lat szkoleń

Aby zostać instruktorem sportów zimowych, najpierw trzeba przejść solidne przygotowania, a pierwszy ich etap warto zacząć już nawet pomiędzy 12 a 16 rokiem życia. - Już wtedy można uzyskać uprawnienia narciarskiego demonstratora - przekonywał Witold Rekowski. Następnie trzeba przejść kolejne etapy szkoleń, liczne egzaminy - i tak można zostać pomocnikiem instruktora w jednej z licencjonowanych szkół narciarskich. - Poza dobrą jazdą na nartach, instruktor musi mieć cały szereg innych umiejętności. Musi znać narciarską teorię, wiedzieć, dlaczego narty skręcają, jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak zachowywać się w górach - mówił instruktor.

Witold Rekowski Narciarstwo ma być przyjemnością i instruktor powinien to brać pod uwagę

W rozmowie z Dominiką Klimek Witold Rekowski opowiadał też, jaki jest koszt narciarskich szkoleń, jakie predyspozycje, poza wyżej wymienionymi, instruktor powinien mieć, na co trzeba się przygotować rozpoczynając prowadzenie zajęć, ile czasu instruktorzy spędzają codziennie na stoku oraz dlaczego warto także mieć uprawnienia do prowadzenia szkoleń w sportach letnich.

Ponadto w audycji odwiedziliśmy także stok w Rąblowie na Lubelszczyźnie, gdzie Patryk Kuniszewicz rozmawiał z instruktorami i uczył się na nartach jeździć oraz gdzie 19 lutego będziecie mogli ponownie spotkać Czwórkową ekipę.            

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiał przygotował: Patryk Kuniszewicz

Gość: Witold Rekowski (instruktor narciarstwa) 

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 14.09

jsz/kd

Czytaj także

Wojtek "Gniazdo" Pawlusiak - Małysz na jednej desce

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:05
Wojtek "Gniazdo" Pawlusiak zaczynał od skoków narciarskich. Należał do reprezentacji Polski, mówiono o nim "następca Małysza" ale 7 lat temu zdecydował się na radykalną zmianę...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magiczno-romantyczne "Mikołajki w Naddniestrzu"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 10:00
Nieuznawana Republika Naddniestrza leży na terenie Mołdawii przy granicy z Ukranią. W miejscowościach Raszków i Swoboda Raszkowska żyje tam kilka tysięcy Polaków, którym akcją "Mikołajki w Naddniestrzu" pomagają zaproszeni przez Czwórkę Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski.     
rozwiń zwiń