X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magiczno-romantyczne "Mikołajki w Naddniestrzu"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 10:00
Nieuznawana Republika Naddniestrza leży na terenie Mołdawii przy granicy z Ukranią. W miejscowościach Raszków i Swoboda Raszkowska żyje tam kilka tysięcy Polaków, którym akcją "Mikołajki w Naddniestrzu" pomagają zaproszeni przez Czwórkę Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski.     
Audio
  • "Mikołajki w Naddniestrzu" - pomagajmy Polakom, żyjącym w tej nieuznawanej republice (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Dniestr płynie przez Ukrainę i Mołdawię i jest w praktyce granicą mołdawsko-naddniestrzańską. Rzeka należy do zlewiska Morza Czarnego
Dniestr płynie przez Ukrainę i Mołdawię i jest w praktyce granicą mołdawsko-naddniestrzańską. Rzeka należy do zlewiska Morza CzarnegoFoto: Svetlana Bondareva/Shutterstock.com

Finał akcji, współorganizowanej przez Towarzystwo Kultury Polskiej "Jasna Góra", zrzeszające Polaków z Republiki Naddniestrzańskiej, odbył się w Mikołajki w zeszłym roku, jednak pomagać można cały czas. Wystarczy, że uzmysłowimy sobie, że już sama Mołdawia jest najbiedniejszym krajem w Europie, a co dopiero jej nieuznana część Naddniestrze. Jak zaproszeni przez Czwórkę goście trafili do tej krainy? - Wędrując po Naddniestrzu dotarliśmy do sienkiewiczowskiego Raszkowa i zostaliśmy tam ugoszczeni przez mieszkańców - wspomina Tomasz Grzywaczewski. - Żyje się tam ciężko. Brakuje podstawowych rzeczy i jest ogromne bezrobocie - dodaje.

Tomasz Grzywaczewski
i Tomasz Lachowski
Żyjący w Naddniestrzu Polacy mają bardzo silną potrzebę obcowania z polską kulturą 

- Nie tylko Naddniestrze jest pełne Polaków, ale także sama Mołdawia. Dużo jest tam potomków polskiej szlachty jeszcze z czasów I Rzeczpospolitej - opowiada Tomasz Lachowski. Pierwszy etap akcji zakończył się wydarzeniem mikołajkowym w Tyraspolu, a jej organizatorom udało się zebrać aż 30 tysiecy złotych. W rozmowie z Kamil Jasieński, Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski zdradzają, no co ta kwota została przeznaczona, jak zamierzają kontynuować akcję pomocy dla Polaków z Naddniestrza, i dlaczego tamtejszy Dom Kultury Polskiej nosi imię Pana Wołodyjowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski (inicjatorzy akcji "Mikołajki w Naddniestrzu", Horizon Agency) 

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 8.07

jsz/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gliwice. Alternatywa dla wakacji w tropikach

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 10:00
- Mamy 4 pawilony i ponad 8 tysięcy roślin. Rosną u nas pomarańcze, bananowce. Hodujemy także egzotyczne ryby, takie jak żyją w rzece Amazonka - opowiada Barbara Trzebińska z gliwickiej Palmiarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iga Chmielewska. Po co są "Bardzo brzydkie rysunki"?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 12:10
- Jako postać zawinięta w koc z pizzą w dłoni komentuję rzeczywistość za pomocą "Bardzo brzydkich rysunków". Okazuje się, że ta forma odpowiada internautom i są tacy, którzy za jednym razem oglądają wszystkie moje prace - opowiada Iga Chmielewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LosWiaheros: w podróży nie liczy się cel, lecz droga

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 13:20
Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik na blogu "LosWiaheros" dzielą się z nami swoimi największymi pasjami - podróżami, fotografią i historiami przeżytymi w różnych części świata.
rozwiń zwiń