"Łowca obcych". Na ratunek polskim rakom

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 18:00
Hasło "Łowca obcych" kojarzy się z istotami pozaziemskimi. W przypadku nazwy projektu Rafała Maciaszka mamy jednak do czynienia nie z przybyszami z kosmosu, tylko ze stworzeniami chodzącymi i pływającymi na naszej planecie. 
Rak marmurkowy
Rak marmurkowyFoto: Geza Farkas/shutterstock

- Zajmuję się gatunkami obcymi, to znaczy takimi, które zostały przyniesione świadomie lub mniej świadomie do polskich wód przez człowieka. Czyli po prostu nie występowały na danym terenie i nie przyszły tu same. Dlatego są dla nas obce - mówi "Łowca obcych" Rafał Maciaszek.

Na ratunek polskim rakom

Jest wśród nich rak marmurkowy - gatunek, który zasłynął ze wzrostu jego populacji na Lubelszczyźnie, gdzie jest zagrożeniem dla lokalnej bioróżnorodności. - Przez niego wyginęły płazy i to nie tylko w jeziorze, bo okazało się, że rak marmurkowy ma też populacje lądowe - wyjaśnia ekspert. - Raki można spotkać już w lasach, idąc po prostu na grzyby. W miejscach ich występowania zupełnie nie ma żab i ich rechotu, a mieszkańcy tych obszarów odnotowali ten fakt. Co więcej - z rakami marmurkowymi nie mają szans nasze polskie raki, dlatego musiały wycofać się z niektórych terenów. Jeśli chodzi o raki rodzime, to mamy raka szlachetnego i raka błotnego, który występuje na Podkarpaciu i części Lubelszczyzny. - W tych rejonach i w chłodniejszych wodach mogą one "odetchnąć z ulgą", bo obce gatunki są bardziej ciepłolubne od naszych. Mamy również kilka lokalnych populacji w środku kraju. Są to generalnie populacje reintrodukowane, nad którymi czuwają naukowcy. Populację raków szlachetnych staramy się trochę odbudować - dodaje Rafał Maciaszek.

Zobacz także:

Rak marmurkowy Rak marmurkowy

Kto może zostać "łowcą obcych"?

Jak mówi gość Kacpra Kowalczyka, łowcą może zostać każdy, kto chce się zainteresować tym problemem. Tak naprawdę wystarczy sprzęt fotograficzny lub zwykły telefon. Trzeba przejść się nad zbiornik i sfotografować coś, co dla nas nie wygląda typowo. Fotografie można wysyłać wraz z podaniem daty i lokalizacją na profil facebookowy gościa Czwórki. - Natomiast jeśli ktoś jest wędkarzem i odławia gatunki obce, to musi wiedzieć, że nie wolno ich wprowadzać z powrotem. Musi mieć przede wszystkim wiedzę pozwalającą właściwie identyfikować zwierzęta - podkreśla "Łowca obcych". - Dobrze też alarmować instytucje, takie jak Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, na temat występowania gatunków inwazyjnych. Przede wszystkim zaś nie można ich przenosić pomiędzy zbiornikami i wykorzystywać chociażby jako "żywca".

Posłuchaj
09:40 CZWÓRKA Dajesz rade - kowalczyk 20.06.2022.mp3 "Łowca obcych" - pogromca gatunków inwazyjnych (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Rafał Maciaszek ("Łowca obcych")

Data emisji: 20.06.2022

Godz. emisji: 14.18

kul

Czytaj także

Dlaczego wieloryby śpiewają?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 14:13
Dzięki emitowanym dźwiękom te duże walenie są w stanie komunikować się z innymi osobnikami. Nawet jeśli znajdują się one kilka kilometrów dalej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mandarynka. Pochodzi z Azji, mieszka w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:30
Mandarynka ma nie tylko pomarańczową skórkę, ale także pióra, dziób i palce połączone błoną pławną. Choć pochodzi z Azji, to na dobre zadomowiła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie i stamtąd wędruje po całym kraju.  
rozwiń zwiń