Dlaczego wieloryby śpiewają?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 14:13
Dzięki emitowanym dźwiękom te duże walenie są w stanie komunikować się z innymi osobnikami. Nawet jeśli znajdują się one kilka kilometrów dalej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Martin Prochazkacz

mężczyzna pies bieganie sport 1200.jpg
Psi udar. Która rasa jest najbardziej narażona?

Ssaki morskie śpiewają pod wodą, a jednym z celów, które im przyświecają, jest komunikacja. Ich śpiew ma swój rytm, swoją tonację - tłumaczył Rafał Jankowski z WWF Polska. - Podobnie, jak w przypadku ptaków, śpiew waleni z jednej strony ma zwiększać atrakcyjność samca i przyciągać samice, z drugiej - bywa określeniem terytorialnym, może też pełnić funkcję informacyjną: oznacza, że w danym miejscu znajduje się ławica ryb, czyli źródło pokarmu - wymieniał ekspert.

Posłuchaj
04:50 2020_07_10-12-44-44_CZWÓRKA_Nauka.mp3 Co przekazują sobie w swoim śpiewie wieloryby? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock tygrys zwierzę zęby weterynarz 1200.jpg
Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby?

Człowiek jest w stanie usłyszeć śpiew ssaków morskich, ale jak przekonywał rozmówca Czwórki, z pewnością usłyszymy go inaczej niż właściwi adresaci dźwięków. - W obrębie jednego gatunku dźwięki mogą być bardzo różnorodne. Na przykład fiszbinowce komunikują się w obrębie częstotliwości od 6 Hz do 31 tys. Hz. Człowiek słyszy od 10 czy 12 Hz do 20 Hz. Możemy więc je usłyszeć, bo nasze częstotliwości się nakładają, ale dla nas będzie to jednak bardziej pohukiwanie, zawodzenie, niż śpiew - tłumaczył.

Posłuchaj:

Dla wielu ssaków morskich dźwięk jest podstawowym elementem komunikowania się ze światem. - Pod wodą światło rozchodzi się słabo i przez to narząd słuchu, a nie wzroku, odgrywa u nich rolę dominującą. Dźwięk rozchodzi się pod wodą dużo szybciej niż światło i na dużo większe odległości - mówił Rafał Jankowski.

Do wytwarzania dźwięku potrzebne jednak jest powietrze. - Zębowce operują na wyższych częstotliwościach, niż jest to słyszalne dla ludzkiego ucha i emitują "kliknięcia". Dźwięki, które wysyłają, możemy jednak odebrać dopiero po nagraniu i przetworzeniu komputerowym - tłumaczył. – Żeby mogły złapać powietrze, muszą się wynurzyć, ale, by robić to jak najrzadziej, tlen magazynują w mięśniach.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 12.

kd/kul

Czytaj także

Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:18
Istnieją gatunki zwierząt, którym niestraszny siarczysty mróz. Wszystko dzięki ich wyjątkowej budowie ciała i odpowiedniej powierzchni. Poznajcie ekstremalne gatunki, które zasiedliły najmroźniejsze miejsca na Ziemi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus u psów i kotów. "Nie przenosi się na ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:32
W związku z pandemią koronawirusa pojawia się coraz więcej fake newsów. Jeden z nich dotyczy możliwości zakażenia wirusem, przenoszonym przez psy czy koty. Czy od zwierząt można "przejąć" chorobę, albo czy to działa w dwie strony? To sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deszcz, a nawet burze - to nie uratuje nas przed suszą?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 14:04
Mimo opadów, których doświadczaliśmy w okresie wiosenno-letnim, susza wciąż stanowi poważne zagrożenie. I prawdopodobnie nastąpi. - Opady burzowe nie uratują nas przed suszą - odpowiadają naukowcy z IMGW. 
rozwiń zwiń