Ekoiści w Katowicach. Odpowiedzialne projektowanie, czyli z troską o klimat

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 16:40
W 2019 roku warto być "ekoprzyzwoitym". Nie udajemy, ze zmiany klimatu nas nie dotyczą i że nie mamy wpływu na degradację środowiska. Spotykamy się w kolejnym polskim mieście (po Warszawie i Krakowie przyszedł czas na Katowice), by szerzyć wiedzę i promować ekologiczny styl życia. 
Audio
  • Inteligentne projektowanie może być także ekologiczne. Kasia i Wojtek Sokołowscy o Trashsock (Ekoiści/Czwórka)
Kasia Sokołowska Wojtek Sokołowski Kasia Dydo 1200.jpg
Kasia Sokołowska Wojtek Sokołowski Kasia Dydo 1200.jpgFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

Kontrolujemy czystość miasta i proces spalania odpadów. Dzięki dronom latającym nad miastem możemy monitorować tzw. gorące punkty, miejsca, w których powietrze zanieczyszczone jest najbardziej Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią

Według rankingu Forbesa miasto Katowice zostało uznane na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Mieszkańcy tego miasta kreują proekologiczne trendy, które zostały docenione nie tylko ze względu na skalę działań, ale również ilość środków, które zostały zainwestowane w realizację tych działań. 

Z mieszkańcami Katowic, artystami i projektantami spotkaliśmy się w Rondzie Sztuki, gdzie rozmawialiśmy o roli twórcy w kształtowaniu świadomości proekologicznej. - Trafiłam na ASP, bo chciałam zmieniać świat - mówiła Kasia Sokołowska z grupy projektowej SOKKA. - Nasza świadomość ekologiczna zwiększyła się, kiedy zaczęliśmy pracować z projektami i przyglądając się procesom produkcji przemysłowej. Zaczęliśmy inaczej myśleć o tworzywie, z którego powstaje produkt, jak gospodarować tym, co już zostało wyprodukowane - mówiła. 

Zwiększyliśmy dofinansowanie na kupno kwalifikowanego paliwa i odnawialne źródła energii. Zaplanowaliśmy wymianę ponad 1500 systemów grzewczych, ale przede wszystkim inwestujemy w edukację ekologiczną Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią

- Nasz zawód to duża odpowiedzialność - dodawał Wojtek Sokołowski, 1/2 grupy Sokka. - Branża tworzy produkty, które po pewnym czasie użytkowania zamienią się w śmieci. Powinniśmy myśleć o produkcie holistycznie, pamiętać z jakim skutkiem będzie oddziaływał na środowisko. 

W ten sposób powstał start-upu Trashstock, którego idea rozpoczęła się od zmiany myślenia. Projektanci tworzący kolektyw do tej pory stworzyli już: robota do operacji serca, samochody wyścigowe, narzędzia budowlane, wozy strażackie, ratraki śnieżne, kaski dla kierowców rajdowych Formuły 1, a nawet… polski czołg. 

Na czym polega idea zrównoważonego społeczeństwa, jakie ekorozwiązania wprowadzono w mieście i w regionie? I dlaczego inne imprezy muzyczne powinny brać przykład z działań organizatorów OFF Festival? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Kasia i Wojtek Sokołowscy (grupa projektowa SOKKA, start-up Trashstock), Daniel Wolny (kierownik Biura Zarządzania Energią)

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 10.07

ac/kul

Czytaj także

Billie Eilish rozdaje bilety fanom, którzy dbają o środowisko

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 13:18
Razem z organizacją Global Citizen zorganizowała akcję, w której użytkownicy mogą zdobywać punkty. Za przeczytane artykuły i tweetowanie na ten temat czeka nagroda - darmowy bilet na koncert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekoiści. Powstanie zrównoważonych miast zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:18
Julia Blanc-Michalska od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna. Wymaga wiele, ale najwięcej od siebie. -  Nie można budować zrównoważonego miasta, jeśli samemu nie żyje się w ten sposób - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:07
Ostatnia przedstawicielka nosorożców sumatrzańskich naturalnie żyjących w Malezji zmarła w sobotę na wyspach Borneo. Ostatni samiec tego gatunku zginął w maju tego roku. Koala giną masowo w pożarach lasów w Australii. Gatunek został uznany za funkcjonalnie wymarły. Podobne informacje możemy usłyszeć również na temat gatunków żyjących w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19. Watch Docs. Richard Gere zaprasza na filmowe święto praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 18:40
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs to jeden z największych na świecie festiwali zajmujących się tematyką związaną z prawami człowieka, który w tym roku możemy śledzić w aż 40 miastach w całej Polsce. W grudniu ruszy 19. odsłona tej imprezy. 
rozwiń zwiń