Jerzy Pilch w kadrze. Filmowe adaptacje powieści pisarza

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 07:00
29 maja pożegnaliśmy Jerzego Pilcha. Jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych, którego powieści trafiały na filmowy ekran.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz i zaproszeni przez niego goście przyjrzą się adaptacjom powieści Pilcha. 

Jerzy Pilch był autorem ponad 20 dzieł literackich. Do jego najważniejszych powieści należą "Spis cudzołożnic", "Miasto utrapienia" i "Pod Mocnym Aniołem". Książka "Pod Mocnym Aniołem" została w 2014 roku zekranizowana i wyreżyserowana przez Wojciecha Smarzowskiego. Wcześniej - w 1994 roku - "Spis cudzołożnic" na język filmu przełożył Jerzy Stuhr. 

Napisał również scenariusze do dwóch filmów z cyklu "Święta polskie": "Żółtego szalika" (2000; nagrodzonego między innymi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz "Miłości w przejściu podziemnym" (2006). W filmie Witolda Adamka "Wtorek" (2001) wystąpił jako aktor – zagrał zgorzkniałego inteligenta, który przeobraził się w producenta krasnali ogrodowych. Jest też bohaterem dokumentu "Jerzy Pilch. Wyznania człowieka piszącego po polsku" (1991).

***

Na audycję z cyklu "Hrapkowidz" w niedzielę (31.05) o godz. 14.05 zaprasza Błażej Hrapkowicz.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka film polski
Czytaj także

Bartosz Bielenia: moja postać jest złożona z wielu elementów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 15:00
"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy w ramach tegorocznej 44. odsłony Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył aż 9 statuetek w konkursie głównym. Teraz zawalczy o główną nagrodę w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". O filmie rozmawialiśmy z odtwórcą głównej roli Bartoszem Bielenią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:00
Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik), którzy pochodzą z jej rodzinnej miejscowości. Wymusza na nich, aby zabrali ją na wakacje. To szansa, by dowiedzieć się więcej na temat swojej matki. 
rozwiń zwiń