Cukier: nadrzędnym celem jest piosenka

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 21:17
Duet Cukier pierwszy raz zagościł w "Będzie głośno" w 2019 roku, a potem przyszedł debiut "Jeden", później "CK Anderson", a teraz epka i wyczekiwany koncert w Czwórce. Muzycy zdradzają, że nadchodzi kolejny album. 
CUKIER
CUKIERFoto: Wojciech Trusewicz

Amadeusz Krebs i Bartek Caboń tworzą duet Cukier. W sieci możemy przeczytać, że ich pierwsza płyta powstała w wyniku wiecznych muzycznych sprzeczek i tarć między muzykami. Na Czwórkowej scenie, 13 maja, zespół zaprezentował piosenki ze wszystkich trzech wydawnictw. - W Czwórce zawsze jest super, wiec na Czwórkowej scenie też grało się super - mówią muzycy. - Musimy przyznać, że klimat pandemiczny przyzwyczaił nas do grania zamkniętych koncertów, dostępnych tylko przez ekrany, ale w Czwórce klimat jest wyjątkowy - dodają. 

Najnowsze wydawnictwo Cukru to "Kędzierzyn-Koźle", epka, na której czuć klimat lat 90. Amadeusz Krebs i Bartek Caboń w rozmowie z Damianem Sikorskim przyznają, że chętnie korzystają z przeróżnych technologii, dostępnych dźwięków i rozwiązań. - To jest piękne, że dziś można zrobić wszystko na komputerze. Mnie się to bardzo podoba. Dzięki temu sprawnie idzie nam proces kreatywny - zdradza Amek. - Pracujemy osobno, spotykamy się już w studiu nagrań. Głównie melodie do piosenek przynosi Bartek, a później się kłócimy o to, jak ma być - dodaje. - Ja jestem takim typem, że trudno mi przyjąć inny punkt widzenia, ale Bartek łatwo to znosi. 

- Kiedyś, na początku naszej współpracy, gdy Amek proponował zmianę, reagowałem mówiąc: "to nie róbmy tego" - przyznaje Bartek. - Na szczęście na końcu tego wszystkiego jesteśmy mądrzy, bardziej niż uparci i nadrzędnym celem jest dla nas piosenka - dodaje. 

Każda płyta duetu Cukier jest inna. Debiut bardzo różnorodny, "CK Anderson" to album koncepcyjny, najnowsza epka wraca do lat 90. Damian Sikorski zauważa, że mimo tej ogromnej różnorodności w Czwórkowym studiu zabrzmiał spójny koncert, a każde z wydawnictw miało swoją reprezentację. - Na koncercie można stworzyć taką spójność. Cukier koncertowy to jest fajna siła - przyznają muzycy. 


Posłuchaj
34:19 czwórka będzie głośno 13.05.2022.mp3 Duet Cukier opowiada o swojej muzyce (Będzie głośno/Czwórka)

 

Czwórkowy dziennikarz zwraca też uwagę na niezwykłe teksty Cukru, za które odpowiedzialny jest Bartek. - Ja drżę za każdym razem, gdy chodzi o stylistykę tekstów - przyznaje tekściarz.

Dziś Cukier jest zespołem trudnym do zaszufladkowania. Nie mieści się w hip-hopie ani w alternatywie. Epce "Kędzierzyn-Koźle" najbliżej jest do hip-hopu, jednak muzycy twierdzą, że wcale nie zakładali, że tak wyjdzie. Jaka więc będzie czwarta płyta duetu? Wszystko wskazuje na to, że dowiemy się już jesienią 2022 roku.

Posłuchaj koncertu Cukru w Czwórce! 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Czwórki Polskiego Radia 

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Cukier (Amadeusz Krebs i Bartek Caboń)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 19.15

pj

Czytaj także

Między fantastyką a Red Hot Chilli Peppers - literatura według duetu Cukier

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:59
W cyklu "Biblioteka Muzyka" sprawdzamy, co czytają muzycy, gdy nie grają, ani nie śpiewają. Amadeusz Krebs i Bartek Caboń, czyli Cukier polecali w Czwórce m.in. trylogię Blake’a Croucha "Wayward Pines", ale też "Acid for the Children" Michaela Balzary z Red Hot Chilli Peppers. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będzie Głośno! Vol. 4" - nowa składanka od Czwórki już dostępna!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:00
Za nami premiera czwartego albumu serii wydawniczej Czwórki, promującej młodych artystów sceny niezależnej. W piątek 29 kwietnia ukazała się "Będzie Głośno! Vol. 4" - podsumowanie ostatniej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". 
rozwiń zwiń