Big Book Festival 2024. "Tu nic nie zdarza się dwa razy"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 14:40
Warszawski Big Book Festival to jeden z najważniejszych festiwali książek w Europie. Nowatorski i innowacyjny, odważny i pełen eksperymentów, bezpretensjonalny i tworzony z wyobraźnią. W pełni autorski i niezależny. Otwarty i społeczny. - U nas nic nie zdarza się dwa razy - mówi Julia Rzemek z Fundacji "Kultura nie boli".
Spotkanie z cyklu Cudowne lata - Big Book Festival 2022
Spotkanie z cyklu "Cudowne lata" - Big Book Festival 2022Foto: mat. prasowe/Big Book Festival
  • Big Book Festival odbywa się w Warszawie od 2013 roku.
  • To święto czytelników, pisarzy i artystów.
  • Każda odsłona ma swój niepowtarzalny program, na który składają się produkcje artystyczne: spektakle, happeningi, akcje w przestrzeni publicznej, widowiska multimedialne i performance'y.
  • W tym roku Big Book Festival odbędzie się w dniach 21-23 czerwca pod hasłem "Jesteśmy iluzją!". 

Festiwal nowatorski i bezpretensjonalny

Big Book Festival to oryginalny i niepowtarzalny program, na który składają się produkcje artystyczne, spektakle, happeningi, akcje w przestrzeni publicznej, widowiska multimedialne i performance'y.

- U nas nic nie dzieje się dwa razy. Wszystkie wydarzenia prezentowane są tylko raz, powstają na podstawie tekstów i książek, a do ich współtworzenia co roku zapraszamy renomowanych twórców i artystyczne gwiazdy - opowiada gościni Czwórki. - Nie lubimy się nudzić i przy każdej kolejnej odsłonie szukamy nowych pomysłów na to, jak eksplorować literaturę, żeby o czytaniu i o książkach opowiadać na wiele różnych sposobów.

Czy wszyscy jesteśmy iluzją?

Hasło tegorocznego Big Booka brzmi "Jesteśmy iluzją!". - Chcemy zastanowić się, na ile jesteśmy autentyczni i szczerzy w relacjach międzyludzkich, a na ile utrudniają nam to media społecznościowe. Na ile sami siebie wymyślamy, na ile budujemy wizje, które nas od tego oddalają - wymienia rozmówczyni Kasi Dydo. - Zajmiemy się także iluzją w świecie polityki, gospodarki i oczywiście literatury.   

Posłuchaj
27:01 CZWÓRKA Stacja Kultura - big book festival 18.06.2024.mp3 Co w programie Big Book Festival 2024? (Stacja Kultura/Czwórka)

Co ma w tej sprawie do powiedzenia i zrobienia literatura? Być może właśnie zapisane opowieści, cierpliwie studiujące i odsłaniające naturę naszych związków i naszych skrytych doznań, najlepiej zbliżają do prawdziwości. To przewrotne, że literacka fikcja, gra wyobraźni i zamierzonych zmyśleń okazuje się ścieżką do zrozumienia, kim i jacy jesteśmy.

Co w programie Big Book Festival 2024?

- Festiwal otworzy spektakl "Panika". W roli głównej - aktorskiej i tanecznej - wystąpi Aliaksei Liubchanka - opowiada Julia Rzemek. Odbędą się także spotkania poświęcone m.in. kryzysowi zdrowia psychicznego współczesnej młodzieży wokół książki "Żyję, to mało?" i architekturze iluzji. A Karolina Sulej i Sabina Drąg zaproszą na spektakl "Nie całkiem tajemnicze zniknięcie iluzjonistek". 

Zabawy z literaturą

Po 11 latach od pierwszej odsłony Big Book Festival jest jednym z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, ale też w Europie.

- Niczego nie udajemy, jesteśmy entuzjastami tego, co robimy - podkreśla Julia Rzemek. - Często pracujemy za długo, za dużo i za szybo, ale myślę, że to jest szczere i autentyczne, i ludzie to doceniają. Zarówno czytelniczki i czytelnicy, ale też pisarze, pisarki, dziennikarze i dziennikarki. Udało nam się stworzyć wydarzenie społeczne, którego uczestniczki i uczestnicy chcą coś przeżyć, a nie tylko dostać honorarium.

- Pokazujemy, że obcowanie z książkami i z osobami, które zajmują się literaturą, nie jest czymś trudnym. Wręcz przeciwnie - udowadniamy, że to dobra zabawa. Zarówno intelektualna, jak i taka do śmiechu - dodaje gościni Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Julia Rzemek (Fundacja "Kultura nie boli")

Data emisji: 18.06.2024

Godzina emisji: 9.15

kul/kormp

Czytaj także

Polecamy książki. Kristin Hannah i jej "Firefly Lane"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:00
"Firefly Lane" to powieść Kristin Hannah, autorki bestsellerów "Słowik" oraz "Zimowy ogród". - Historia o przyjaźni dwóch kobiet, skomplikowanej, ale jednak nieprzemijającej - tłumaczyła Kinga Michalska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Wernik, pisarz “Wsłuchany w miasto”

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 14:15
Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. O czym opowiadają, jak na nas wpływają, czy pojmiemy, czego od nas chcą, gdy nauczymy się słuchać i słyszeć te opowieści? Gościem audycji był Jan Wernik, autor książki "Wsłuchany w miasto".
rozwiń zwiń