Japońskie afrodyzjaki na walentynki: sushi, ostrygi i lody mochi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 12:00
Japońska kuchnia to nie tylko sztuka kulinarna, ale też sztuka miłości. - Wystarczy spojrzeć na sushi. To drobne i sensualne formy, które rozpalają zmysły i można się nimi nawzajem karmić - mówi szef kuchni Bartek Leszczyński.  
Sushi znane jest ze swoich rozpalających zmysły właściwości
Sushi znane jest ze swoich rozpalających zmysły właściwościFoto: Stockmelnyk/Andrey Yurlov
  • Afrodyzjaki to substancje o właściwościach wzmacniających libido.
  • Znane są od wieków i stosowane w różnych kuchniach świata.
  • Sushi to jeden z najpopularniejszych afrodyzjaków w Japonii. 
  • To drobne i sensualne formy, które rozpalają zmysły - przekonuje szef kuchni Bartek Leszczyński.

Co to znaczy afrodyzjak?

Afrodyzjaki od wieków znane są i stosowane w różnych kuchniach świata. Ich nazwa nie bez powodu pochodzi od imienia greckiej bogini miłości i piękna - Afrodyty, to dodatki i przyprawy wzmacniające smak potraw, nastrój oraz… podnoszące libido. Oprócz popularnych truskawek, czekolady czy banana możemy do nich zaliczyć różnego rodzaju owoce morza, papryczkę chili oraz surową rybę. To produkty często wykorzystywane w kuchni azjatyckiej.

Jednym z najbardziej znanych naturalnych afrodyzjaków jest japońskie sushi, które rozpala zmysły z pozoru chłodnych i zdystansowanych Azjatów. - To drobne i sensualne formy, którymi można karmić się nawzajem i można razem je szykować. A wspólne przygotowywanie jedzenia też działa jak afrodyzjak - przekonuje szef kuchni jednej z restauracji japońskich w Warszawie.

Jak przygotować sushi w domu?

- Podstawą sushi jest ryż o odpowiedniej kleistości, którą uzyskuje się przez dodanie octu ryżowego, cukru i odrobiny soli. Potrzebne są też algi nori, czyli płaty wodorostów, z których tworzy się rolki. - Najpopularniejszymi dodatkami w Polsce są łosoś, awokado i krewetki w tempurze. Te produkty są ogólnodostępne, więc sushi można przygotować samemu w domu - mówi Bartek Leszczyński. Warto też dodać, że marynowany imbir i ostry chrzan wasabi pobudzają organizm do produkcji endorfin - hormonów szczęścia, które odpowiadają za nasz dobry nastrój.

Posłuchaj
19:41 CZWÓRKA Kto pytał - sushi 10.02.2024.mp3 O japońskiej kuchni miłości opowiada szef kuchni Bartek Leszczyński (Kto pytał? /Czwórka)

Sashimi z truflami - afrodyzjak dla kobiet

Japońska kuchnia ewoluuje i coraz częściej sięga po międzynarodowe produkty. Głównie jest to zasługa Japończyków, którzy wyemigrowali do innych krajów i swoje tradycyjne dania wzbogacili o inne smaki. - Dużą popularnością cieszą się sashimi z foie gras albo z truflami, które też są afrodyzjakiem, zwłaszcza dla kobiet - wymienia rozmówca Weroniki Puszkar. - Jeśli chodzi o polskie smaki, nie jestem przekonany, czy włączenie ich do sushi przyniosłoby dobry efekt. Niemniej jednak sam kiedyś spotkałem się z rolką z krewetką w tempurze, z pomidorkiem koktajlowym, czerwoną cebulą i odrobiną majonezu. I to nie było złe, smakowało jak burger z jednej z amerykańskich sieciówek.

Zobacz także:

Przepis na ostrygi

W japońskiej kuchni wykorzystuje się też najpopularniejszy afrodyzjak na świecie, czyli ostrygi, które dzięki wysokiej zawartości cynku mogą faktycznie poprawić sprawność seksualną oraz podnieść libido. - Można je połączyć z żelem na bazie proseco, kokosa i bergamotki albo podać z sokiem z yuzu - podpowiada gość Czwórki. - Yuzu to owoc, który z wyglądu przypomina żółtą mandarynkę i ma niepowtarzalny cierpko-kwaśny smak z nutą kwiatową. 

Ostrygi to najpopularniejszy afrodyzjak na świecie. Ostrygi to najpopularniejszy afrodyzjak na świecie.

Słodki koniec randki

- Na deser proponuję lody z zielonej herbaty albo lody mochi, czyli "ciągutki" w cieście ryżowym. Dla Japończyków to deser wszech czasów - mówi Bartek Leszczyński. 

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Bartek Leszczyński (szef kuchni)

Data emisji: 10.02.2024

Godzina emisji: 12.15

kul/kormp

Czytaj także

Wiele hałasu o humus. Przepisy Samar Khanafe

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 11:40
Kuchnia Bliskiego Wschodu jest obfita, różnorodna, wielopokoleniowa i karmi domowników przede wszystkim warzywami. Jej smaki opisuje Samar Khanafe. W książce "Dukkah, kumin i włoszczyzna. Wegetariańska kuchnia bliskowschodnia" znajdziemy 133 przypisy na orientalne dania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gotuj z wiedźminem. Przepisy znajdziesz w "Księdze kulinarnej"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 12:20
Zupa elfio-cebulowa, placki korzenne na miodzie, tatar z katoblefasa, pieczone jabłko - przepisy rodem z książek Andrzeja Sapkowskiego trafiły do książki "Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska", której autorkami są Anita Sarna i Karolina Krupecka.
rozwiń zwiń