Nie znasz języka, pomoże ci ETM

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 08:00
Znajomość języków obcych przydaje się coraz częściej. Jest problem, gdy za granicą nie możemy się porozumieć. Technika i na to znalazła sposób - translator to świetny gadżet na dalekie podróże.
Audio

Gdy brak ci słów, a twój język wymaga podszkolenia z pomocą przychodzą ETM czyli Elektroniczne Translatory Mowy.

Technika idzie naprzód i dzisiejsze translatory nie przypominają już dawnym urządzeń, które miały problemy z przetłumaczeniem pojedynczego słowa. Dziś te urządzenia działają bardzo sprawnie: tłumaczą wpisany tekst, niektóre z nich tłumaczą również "ze słuchu”. Na rynku jest ich coraz więcej – jak wybrać taki sprzęt, jak działa i do czego może się przydać sprawdził Radomir Wit.

Translatory jako oddzielne urządzenia przydają się np. w podróżach biznesowych, podpowiada Radomir Wit.
- Translatory są bardzo podobne do laptopa, a wielkością przypomina współczesne smartfony - opowiada Krzysztof Kulig z firmy Altix. - Jedna część to ekran dotykowy, druga to klawiatura, przyciski funkcyjne i joystick do kierowania ekranem. Standardowo jest wejście na słuchawki. W wielu urządzenia jest wejście USB - dodaje.
Ważne jest jednak co translatory mają "w środku". Tu wszystko zależy od ich ceny. W wersji dość drogiej oprócz standardowego słownika odnajdziemy możliwość tłumaczenia całych zdań czy wypowiedzi.  Inne mogą być wyposażone w minirozmówki o tematach np. w restauracji, w autobusie, w samolocie.

Chcąc korzystać z translatora wcale nie trzeba kupować oddzielnego urządzenia. Bez problemu takiego tłumacza zainstalujemy na smartfonie, tablecie czy notebooku - o tych rozwiązaniach dowiesz się więcej słuchając załączonej audycji "Czwarty Wymiar".

(pj)

Czytaj także

Emotikonki świętują urodziny :D

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 19:00
Interpunkcyjne buźki zmieniły internet, a także narozrabiały "w realu". Aż dziw bierze, że mają już 30 lat!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Nauki to "zupa z gwoździa"?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 19:00
Jakie były największe wpadki nauki, czy komputer może czytać ze zrozumieniem, ile mogą kosztować pieniądze? Te i wiele innych zagadnień zostanie poruszonych podczas XVI Festiwalu Nauki. Impreza rozpoczyna się już w piątek (21 września).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety Apple'a to wciąż sekrety Steve'a Jobsa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 13:00
Apple to świetnie działająca firma. Przy czym, jak dowodzi Adam Lashinsky autor "Sekretów Apple'a", jest zarządzana w sprzeczności do reguł rządzących światem biznesu. Na rynku właśnie ukazał się iPhone 5 i od razu stał się hitem.
rozwiń zwiń