Nowe technologie walczą z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 07:00
Dzięki postępowi tnie tylko więcej wiemy o nowotworach, ale też mamy coraz więcej narzędzi, by skuteczniej je leczyć. W "Dniu Walki z Rakiem" Czwórka bierze pod lupę najnowocześniejsze wynalazki.
Audio
  • Michał Matus sprawdził jak działa rezonans magnetyczny

Nowe technologie, w tym chemia obliczeniowa, obrazowanie medyczne, nanotechnologia, technologia informacji i inżynieria genetyczna, dają nowe możliwości w wykrywaniu choroby oraz w prowadzeniu terapii. Jednym ze sposobów pomagających w wykrywaniu i lokalizacji guzów jest rezonans magnetyczny.

- To metoda bardzo bezpieczna dla pacjenta, która nie wykorzystuje promieni rentgenowskich - tłumaczy profesor Romana Bogusławska-Walecka. - Rezonans magnetyczny często stanowi wiodącą technikę obrazowania rdzenia kręgowego oraz korzeni rdzeniowych. Drugim obszarem diagnostyki, w której stosuje się rezonans są nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Badanie rezonansem magnetycznym, w zależności od części ciała, trwa od kilkunastu minut do 2 godzin. W tym czasie pacjent musi pozostać w bezruchu. Każdy ruch powoduje bowiem zamazanie obrazu, a tym samym zmniejszenie możliwości prawidłowej diagnozy. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, nie trzeba zdejmować ubrań, możemy natomiast zostać poproszeni o pozbycie się obuwia. Należy także zdjąć te części garderoby, które posiadają metalowe części (zamki, pasek, etc.).

 - Zarówno tomografia, jak i rezonans są to metody w pełni cyfrowe. W związku z czym obrazy oglądamy na specjalnych ekranach, które mają odpowiednią rozdzielczość - dodaje rozmówczyni Michała Matusa.

Natomiast nowe technologie, które najszybciej mogą znaleźć zastosowanie w praktyce, dotyczą diagnostyki obrazowej, typowania molekularnego tkanek i opracowywania tzw. inteligentnych leków.

Więcej o rezonansie magnetycznym i nowych technologiach służących do walki z chorobami nowotworowymi dowiesz się, słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru".
kul

 

 

 

Zobacz więcej na temat: nanotechnologia nowotwory
Czytaj także

Ożywiony obraz rozszerza naszą rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:40
Wybierasz się do miasta, którego nie znasz? W zwiedzaniu pomoże ci supernowoczesna technologia Augmented Reality, której tajniki odsłoniliśmy w "Czwartym Wymiarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj, jak działa wytwórnia filmowa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 06:00
Zapukaliśmy do drzwi Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, aby sprawdzić jak wygląda proces tworzenia filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia. Historia legendarnych polskich ciągników

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 19:30
Zakłady mechaniczne Ursus powstały pod koniec XIX wieku. Niewielu wie, że na początku produkowały silniki, eksportowane głównie do carskiej Rosji i samochody wojskowe. Najbardziej znane jednak są z produkcji ciągników. W Czwórce przenosimy się do lat 70. i 80., gdy dla tej fabryki nadszedł czas zmian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia LTE - przesył danych "metodą jutra"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 08:50
Pojawiła się jakiś czas temu w Polsce i na świecie. Wszyscy o niej mówią, ale nie do końca wiedzą, o co tak naprawdę chodzi. – To dużo bardziej efektywna i szybka metoda przesyłu danych – mówi Dariusz Wichniewicz, ekspert technologii LTE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kręgle po pracy muszą odpocząć

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 18:10
10 "pachołków" i radość dla całej rodziny. Kręgle to jedna z bardziej popularnych u nas rozrywek, na którą pracują nowe technologie.
rozwiń zwiń