Sieć rozwija czytelnictwo. Smartfony to samo dobro?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 13:23
- W naszym raporcie mówi się o czytelnikach w kontekście kontaktu z tekstem książkowym, dłuższym - mówi Małgorzata Kisilowska z Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Cyfrowego. - Ale są też tacy, którzy czytają tylko w sieci i biorąc ich pod uwagę, nasze statystyki wyglądają dużo lepiej.
Audio
  • Małgorzata Kisilowska z Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o raporcie "Rewolucja w czytelnictwie" (Stacja Kultura/Czwórka)
Zachęcamy Słuchaczy Czwórki do czytania
Zachęcamy Słuchaczy Czwórki do czytania!Foto: Glow Images/East News

Przyjmuje się, że smartfony i tablety odciągają naszą uwagę od tradycyjnych książek. Centrum Cyfrowe zaprezentowało wyniki badań dotyczące wpływu korzystania z urządzeń elektronicznych na naszą aktywność czytelnicza, które jednoznacznie dementują tę tezę. Efektem badań jest raport "Rewolucja w czytelnictwie".

- W Centrum Cyfrowym szukaliśmy zmian w kulturze czytelniczej - jak czytamy? co czytamy? i czy sieć zmienia nasze zachowania? - opowiada gość Czwórki. - Okazuje się, że sieć rozwija nasze czytelnictwo, bo mamy więcej treści w naszym zasięgu.

Małgorzata Kisilowska wyjaśniła, że okazuje się, że ci, którzy korzystają z sieci są bardziej otwarci, mają większą ciekawość, są bardziej kreatywni. - Szukają nowych treści, też tekstów - dodała i zdradziła czym jest dla większości czytelników ebook oraz jak wygląda nasz czytelniczy rozkład dnia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Małgorzata Kisilowska (Uniwersytet Warszawski, Centrum Cyfrowe)

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 10.00

pj/kd

Czytaj także

Światowy Dzień Książki. Nowe technologie w czytelnictwie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 12:30
W ubiegłym roku ponad 6 mln Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Rośnie jednak poziom czytelnictwa wśród młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Się czyta się!" Zachęcamy do czytania!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 15:17
Czwórka poleca się do wspólnego czytania. Sprawdź co czyta się u Twoich ulubionych prowadzących i reporterów.
rozwiń zwiń