"Calineczka dla dorosłych". Co Andersen napisał między wierszami?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 11:51
- Zrobiliśmy to przedstawienie w osiem osób, bez reżysera. Sugerując się własnymi skojarzeniami. Ta praca była jedną wielką zabawą z Calineczką - przekonywała Helena Radzikowska.
Audio
  • Jak powstawał spektakl "Calineczka dla dorosłych"? (Stacja Kultura/Czwórka)
Czym zaskoczą widzów twórcy Calineczki?
Czym zaskoczą widzów twórcy "Calineczki"?Foto: Pixabay.com/Public Domain

Helena Radzikowska Staraliśmy się znaleźć uniwersalny język, w jakim moglibyśmy opowiedzieć tę bajkę dziś, dorosłym widzom

"Calineczka dla dorosłych" to spektakl aktorów Teatrów Papahema i Montownia. Oglądać go będzie można zaś na deskach stołecznego Teatru Powszechnego. W Czwórce aktorzy Helena Radzikowska i Paweł Rutkowski wspominali m.in. prace nad tą sztuką. - Wyszedł nam miks konwencji, poruszamy się w teatrze stricte aktorskim, ale używamy także lalek, w różnych formach i stylach. Jest lalka Calineczki, głównej bohaterki, ale także tradycyjne kukiełki – mówił Paweł Rutkowski.

W jaki sposób i dlaczego ekipa aktorska starała się podczas spektaklu przenieść widzów w "otchłań mroku"? I czym jeszcze spektakl "Calineczka dla dorosłych" zaskoczy swoich odbiorców? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy ze "Stacji Kultura".

Helena Radzikowska Jesteśmy przyzwyczajeni do baśni Andersena pisanych z myślą o dzieciach. A w historiach dla dzieci przemilcza się niektóre rzeczy. A tam jest między wierszami dużo okrucieństwa, seksualności, poszukiwania własnej tożsamości i rozliczania się z nią

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski (aktorzy, współtwórcy spektaklu "Calineczka dla dorosłych")

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 11.10

kd/pj

Czytaj także

Witkacowska wolność i forma w Malabar Hotel

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 09:00
Nazwa teatru Malabar Hotel została zaczerpnięta z twórczości Witkacego. Wybrana forma teatru daje twórcom nieograniczone możliwości, ale też stawia poważne wyzwania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starcie magików. "Każdy iluzjonista to solista"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 13:30
- Gigantyczne wiertło, które posłuży do przewiercenia jednego z bohaterów, cięcie kobiety na pół, lasery i śmigło jumbo jeta. Wszystkie tricki mamy przećwiczone i jesteśmy gotowi na wszystko - zapowiadają twórcy widowiska multimedialnego "Iluzjoniści: Pierwsze starcie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gastro-recital o największej namiętności świata

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 19:30
- Myślę, że mam obsesję na punkcie jedzenia. Dzisiaj, kulturowo wszyscy ją mamy - mówi w Czwórce aktorka Magdalena Smalara, której recital "Kobieta do zjedzenia" możemy oglądać na deskach warszawskiego Klubu Komediowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czego nie widać" - aktorstwo w krzywym zwierciadle

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 17:32
Sztuka "Czego nie widać", którą aktualnie oglądać można w stołecznym Teatrze Kwadrat nazywana jest "najzabawniejszą farsą jaka kiedykolwiek została napisana". Czwórka zajrzała na próbę tego przedstawienia.
rozwiń zwiń