X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Wyspiański. "Nic nie wskazywało na jego talenty"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 13:00
- Gdy Wyspiański był w szkole, nie obywało się bez korepetycji. W Gimnazjum św. Anny, gdzie się uczył, potrzebne były interwencje jego wuja, który był nauczycielem w innej szkole - zdradza Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia", nietypowego portretu autora kultowego "Wesela". 
Audio
  • "Wyspiański. Dopóki starczy życia" - prywatny portret czwartego wieszcza (Stacja Kultura/Czwórka)
Stanisław Wyspiański - autoportret (1903 r.)
Stanisław Wyspiański - autoportret (1903 r.)Foto: PAP/Reprodukcja

Monika Śliwińska Dziś, bez zastrzeżeń, wyobrażamy sobie Wyspiańskiego jako czwartego wieszcza. A jego życie było krótkie, tragiczne, poplątane i pełne niepowodzeń.

Książkę "Wyspiański. Dopóki starczy życia" Monika Śliwińska rozpoczyna od momentu śmierci artysty, skrupulatnie opisując jego pogrzeb w 1907 roku. - W tamtym okresie Wyspiański był otoczony kultem. Umierał publicznie. Wszystkie informacje z kliniki, w której przebywał, przedostawały się na zewnątrz, łącznie z tym, co powiedział lub czego nie powiedział na spowiedzi - opowiada zaproszona autorka. - Jego były przyjaciel Józef Mehoffer mówił o Wyspiańskim, że "to człowiek zjawisko" - dodaje Monika Śliwińska i tłumaczy przyczyny tak ogromnej popularności czwartego wieszcza na łożu śmierci.

W jej książce po pożegnaniu Wyspiańskiego następują jego narodziny, a w "Stacji Kultura" autorka opowiada też o rodzinie artysty. - To byli mieszczanie o silnych tradycjach patriotycznych oraz rodzina artystów. Franciszek, ojciec Wyspiańskiego, był rzeźbiarzem - mówi autorka i wyjaśnia, dlaczego jego najlepsze dzieła powstały przed i po małżeństwie z Marią, matką Wyspiańskiego.

Monika Śliwińska Kazimierz Przerwa-Tetmajer nazwał Wyspiańskiego poetą osobnym. On od ludzi uciekał świadomie. Czasem ta samotność go bolała, jednak to sztuka była panią jego serca i duszy.

W rozmowie z Kasią Dydo Monika Śliwińska opowiada też o relacjach Stanisława Wyspiańskiego z Janem Matejką. Mówi o tym, jak zaczęła się jej fascynacja czwartym wieszczem, oraz o tym, jak udało jej się stworzyć "dzieło totalne", czyli książkę "Wyspiański. Dopóki starczy życia".

Monika Śliwińska w studiu Czwórki/fot. Czwórka Monika Śliwińska w studiu Czwórki/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Śliwińska (autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia")

Data emisji: 21.08.2017

Godzina emisji: 11.11

jsz/iwo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wanda Chotomska - pierwsza dama literatury dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 14:00
- Wandzie Chomtomskiej bardziej zależało, żeby dzieciom otwierać głowy niż je uczyć. Wyobrażam sobie, że jej czytelnicy wyrośli i wyrastać będą na inteligentnych, ciekawych świata ludzi, którzy myślą niekonwencjonalnie - opowiada pisarz Grzegorz Kasdepke. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zły. Bohater, na którego czekała Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 16:20
- Dał jej superbohatera. To tytułowa postać ze "Złego" - powieści, którą Leopold Tyrmand zadedykował mieszkańcom Warszawy - opowiada Marcel Woźniak, autor biografii pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Orbitowski: moją namiętnością jest bycie nudnym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:20
- Czterdziestka to jest ten cudowny czas, w który ma się już jakieś doświadczenie życiowe, rozeznanie w świecie i jednocześnie człowiekowi się chce. Wydaje mi się, że to najlepszy okres, jaki dotąd mi się przydarzył - opowiada Łukasz Orbitowski, pisarz, felietonista i absolwent filozofii.
rozwiń zwiń