"Marlena. Ostatni koncert" - Dietrich na deskach Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 11:25
Scenariusz ukazuje epizody z życia legendarnej aktorki i piosenkarki niemieckiej, której wielka kariera rozpoczęła się w latach 30. XX wieku. Przełom przyniósł film "Błękityny anioł", z którego pochodzi jeden z jej największych przebojów "Jestem po to, by kochać mnie".
Audio
  • Aktorka Izabella Bukowska-Chądzyńska opowiadała o spektaklu "Marlena. Ostatni koncert" (Stacja kultura/Czwórka)
Marlene Dietrich
Marlene DietrichFoto: Pixabay/skeeze

Izabella Bukowska-Chądzyńska Marlena Dietrich jest postacią kultową. Z jednej strony pokazujemy ikonę, z drugiej samotność artystki, która u schyłku kariery kontaktowała się ze światem wyłącznie za pomocą telefonu

Na początku lat 70. ubiegłego stulecia, po upadku z estrady, Dietrich zamknęła się na kilkanaście lat w swoim paryskim mieszkaniu i odizolowała się od świata. Dyktowała  autobiografię swojej sekretarce i opiekunce, pogrążając się w fantazjach i urojeniach. Stąd zrodził się pomysł, aby w sztuce w reżyserii Józefa Opalskiego postać Marleny rozdwoić: na tę, która doświadcza starości i schyłku sławy i tę, która wciąż jest podziwiana i uwielbiana. 

Odtwórczyni postaci Dietrich Izabella Bukowska-Chądzyńska przekonywała, że aktorka była zamknięta w "złotej klatce własnego mitu". Odizolowała się od świata, kiedy zrozumiała, że nie pasuje już do wyobrażenia na swój temat. - Dla Dietrich bardzo ważnym było, podtrzymanie tego mitu. Myślę, że jest to dramat wielu artystów, którzy osiągnęli status gwiazdy i stali się ikonami w zbiorowej wyobraźni - mówiła na antenie Czwórki.

Premiera spektaklu 27 października. Scenariusz w dużej mierze opiera się na dokumentach i wywiadach, zarówno samej Dietrich, jak i jej córki, Marii Rivy, oraz partnerów i przyjaciół. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Izabella Bukowska-Chądzyńska (aktorka wcielająca się w postać Marleny Dietrich)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 10.40

ac/kd


Czytaj także

Janis Joplin. "Była wybawieniem dla moich emocji"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:20
- W monodramie "Moja mama Janis" piosenki Joplin służą do wyrażania emocji mojej bohaterki. Gram dziewczynę z polskiej prowincji, której życie przypomina losy amerykańskiej artystki - opowiada aktorka Jolanta Litwin-Sarzyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ukraiński Dekameron" - sztuka wszystkich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 08:00
- Reżyserowi Vladimirowi Troickiemu udało się stworzyć atmosferę pracy, w której nie ma rutyny. Ten spektakl jakby wciąż nie był skończony, nie jest zamknięty - opowiadała o pracy nad "Ukraińskim Dekameronem" aktorka Izabella Bukowska-Chądzyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wataha 2" kultowa produkcja wraca na srebrny ekran

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 12:57
Okazał się nieoczekiwanym hitem. W Polsce serial przyciągnął więcej widzów, niż kasowa "Gra o tron". 15 października premiera drugiego sezonu serialu "Wataha".
rozwiń zwiń