Norwegia - najlepszy kraj na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 11:50
- Charakterystyczne dla Norwegów cechy mogą nie być widoczne dla turysty odwiedzającego ten kraj. Dopiero, kiedy przyjrzymy się bliżej istocie sukcesu norweskiego zauważymy, że mniej w tym nafty, a więcej talentu do współpracy - mówiła Nina Witoszek autorka książki "Najlepszy kraj na świecie".
Audio
  • Nina Witoszek o książce "Najlepszy kraj na świecie" (Stacja Kultura/Czwórka)
Jak wygląda życie na Lofotach? O tym m.in. w audycji
Jak wygląda życie na Lofotach? O tym m.in. w audycjiFoto: Jenny Sturm/Shutterstock.com

Nina Witoszek opowiada w swojej książce o Norwegii, jej historii pełnej sprzeczności, współczesnej kulturze i mentalności Norwegów oraz czym dla nich jest słowo "kos" charakteryzujące skandynawski styl życia. - "Kos" należy do jednej ze świętych kategorii. Oznacza stan harmonii, dobrostan, poczucie zadomowienia w świecie - bez prowokacji, dysonansów, poczucia obowiązku wobec świata. To może irytować, ale jednocześnie może też uspokajać - wyjaśniała.

Autorka wskazywała, że Norwegowie odznaczają się charakterystycznym, choć nie dla wszystkich zrozumiałym zbiorem cech i nawyków. - Norwegowie mają talent do tworzenia koalicji, długich pertraktacji i kompromisu. Często wychodzą poza granice własnego interesu w imię dobra wspólnego. Norwegii udało się zmodernizować bardzo szybko dlatego, że już wcześniej wypracowała w kulturze mechanizmy chrześcijańskiego oświecenia. W szkolnym programie nauczania słowo "współpraca" pojawia się aż 250 razy.

Jakich cech zazdrości Norwegom cała Europa? Co oznaczają określenia "Norweski sen", "pastoralne oświecenie" i "konkurencyjny błogostan"? Z czego wynikają absurdy kultury, które opisała autorka książki? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: w rozmowie z Katarzyną Dydo Nina Witoszek (profesor historii kultury na Uniwersytecie w Oslo, autorka książki "Najlepszy kraj na świecie")

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 10.30

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Ćwirlej: pisanie jest dla mnie zabawą

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 13:45
- Mam nadzieję, że równie dobrze bawią się moi czytelnicy - mówi w Czwórce dziennikarz, wykładowca akademicki, pisarz i twórca nowego gatunku literackiego: kryminału neomilicyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanada bez lukru. Kraj tak szczęśliwy, że nieprawdziwy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:55
- Zanim zaczęłam przygotowania do pracy nad książką o Kanadzie wiedziałam niewiele. Docierały do mnie same banały: wiedziałam, że Kanada jest drugim największym krajem świata, pochodzi stamtąd Ania z Zielonego Wzgórza, a sami mieszkańcy nazywają siebie "Wielką Białą Północą" - mówiła autorka książki "Kanada. Ulubiony kraj świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kącki: chcę wyrwać czytelnika z dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
- Potrzeba napisania tej książki pojawiła się, kiedy zdałem sobie sprawę, że po Poznaniu chodzą pokiereszowane psychicznie dzieciaki, którymi nikt przez lata nie chciał się zająć - mówi Marcin Kącki, autor książki "Poznań. Miasto grzechu".
rozwiń zwiń