Kryminał pisany w ciemnościach. Marta Guzowska o książce "Ślepy archeolog"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 15:04
- Pisząc tę książkę chodziłam po domu z zamkniętymi oczami, żeby poczuć się jak osoba niewidoma. Niczego się nie nauczyłam. Stłukłam parę naczyń, nabiłam kilka siniaków, ale nie udało mi się nabyć żadnych nowych umiejętności - mówiła autorka książki Marta Guzowska.
Audio
  • "Ślepy archeolog" - wykopaliska to nie tylko Indiana Jones i Lara Croft (Stacja kultura/Czwórka)
Marta Guzowska i jej najnowsza książka Ślepy archeolog
Marta Guzowska i jej najnowsza książka "Ślepy archeolog"Foto: Martyna Ogonek/PR4

Pisarka opowiadała, że jeszcze przed powstaniem historii w głowie pojawił się tytuł. - Inspiracją była przeczytana przeze mnie jeszcze w czasach studenckich nowelka sci-fi autorstwa Kima Stanleya Robinsona pt. "Ślepy geometra". W mojej głowie pojawiła się lampka. Nie wiedziałam jeszcze o czym będzie ta historia, oprócz tego, kto będzie jej głównym bohaterem - mówiła na antenie Czwórki. 

Upośledzenie, o którym mowa w tytule nie wiąże się wyłącznie z wadą wzroku. Mówi też o pomijaniu przez głównego bohatera wielu faktów, które umożliwiłby mu rozwiązanie zagadki Marta Guzowska

Ze względu na swoją niepełnosprawność bohater książki wypracował sobie cały szereg systemów, które wykorzystuje w różnych sytuacjach. - W miejscach, które zna liczy kroki, aby ocenić odległość różnych punktów. W miejscach nieznanych kieruje się zapachem, kątem padania promieni słonecznych. W głowie ma stworzoną trójwymiarową mapę, która pomaga mu w  codziennych czynnościach - mówiła autorka. 

Jak opisać codzienność osoby niewidzącej? Jak naprawdę wygląda praca archeologa i czy różni się od tego, w jaki sposób opisują ją autorzy książek? Dlaczego autorka twierdzi, że najcenniejszym wykopaliskiem jest dla badacza... ceramika? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Guzowska (archeolog, autorka książki "Ślepy archeolog")

Data emisji: 14.03.2018

Godzina emisji: 10.08

ac

Czytaj także

"Pazur sprawiedliwości" - historia kryminalna z papugą w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:52
Leoni Swann specjalizuje się w kryminałach komediowo-filozoficznych, których bohaterami są zwierzęta. Po książkach "Sprawiedliwość owiec", "Triumf owiec" i "Krocząc w ciemnościach" przyszła kolej na "Pazur sprawiedliwości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarnooka blondynka": klasyczna intryga w stylu noir

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 17:03
- To twórcza kontynuacja powieści detektywistycznych Raymonda Chandlera, twórcy postaci Philipa Marlowa, symbolu gatunku noir - mówiła Kinga Michalska o książce Benjamina Blacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariette Lindstein. Czy można uwolnić się od sekty?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 12:30
- Przez tydzień intensywnie cię szukają, potem, jeśli jesteś cicho, zostawiają w spokoju. Ale kiedy tylko wychylisz się, zaczynają cię prześladować i atakować - opowiada Mariette Lindstein, autorka mrożących krew w żyłach thrillerów: "Sekta z Wyspy Mgieł" i "Sekta powraca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Morderstwa w Somerset" - hołd dla Agathy Christie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 15:03
Książka Anthony'ego Horowitza to kryminał szkatułkowy łączący kilka oddzielnych opowieści. Ale nie tylko. - W tej książce można się zagubić między historiami, między prawdą a literacką fikcją. Konwencja, którą wybrał autor, to hołd złożony wybitnej pisarce - opowiada Kinga Michalska w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zabił, czyli jak trzymać w napięciu do ostatniej strony?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
- Pisząc swoje książki czuję się trochę jak iluzjonista. Energicznie macham jedną reką i wyczyniam nią cuda, a prawdziwie ważne rzeczy robię drugą. I na tym polega pisanie kryminałów - przekonuje Wojciech Chmielarz, autor m.in. "Farmy lalek" i "Cieni".
rozwiń zwiń