"Znajdź historie/ę" z Polskim Radiem i Stowarzyszeniem ZAiKS

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 14:11
- Ludzie chcą się dzielić tym, co myślą, chcą opowiadać - mówi Janusz Kukuła, Dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Liczymy się z tym, że w konkursie pojawią się nowi autorzy, czekamy na młodych, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wrażliwością, swoim postrzeganiem rzeczywistości, bardzo przecież złożonej.
Audio
  • Dyrektor Teatru Polskiego Radia zaprasza do konkursu "Znajdź historie/ę" - materiał Damiana Sikorskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler i prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski
Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler i prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski Foto: IAR/Wojciech Kusiński

Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90-tej rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio, ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska pod nazwą "Znajdź historie/ę". Organizatorzy czekają na słuchowiska o szeroko rozumianej tematyce współczesnej, odwołujące się jednocześnie do wydarzeń historycznych lub inspirowane faktami albo dokumentami historycznymi.

- Formuła konkursu jest najpojemniejszą z możliwych i najpiękniejszą - jest to konkurs otwarty - mówi Janusz Kukuła, Dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Ta formuła otwartości jest podstawową, ale to nie oznacza, że nie oczekujemy na prace zawodowców. To najlepsze z możliwych rozwiązanie - dodaje.

Taka opowieść powinna mieć początek, środek i koniec. Ważne by autorzy scenariuszy myśleli dźwiękami, bo radio to słowa, słowa i dźwięki, co podkreśla rozmówca Damian Sikorskiego. 

Co powinno się znaleźć w takim scenariuszu? Na jakie historie czeka Janusz Kukuła? Ile stron powinien mieć scenariusz i jak długie słuchowisko może z niego powstać? O tym w materiale ze "Stacji Kultura". 

Laureatom konkursu na słuchowisko "Znajdź historie/ę" zostaną przyznane nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. złotych, II nagroda w wysokości 8 tys. złotych i III nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna nagrodę specjalną za debiut radiowy w wysokości 5 tys. złotych. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 stycznia 2019 r., a rozstrzygnięcie nastąpi 15 lutego 2019 r.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 10.38

pj/ac

Czytaj także

XVIII festiwal "Dwa Teatry" - powód do wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 12:42
- Kiedy przygotowywałem pierwszy festiwal "Dwa Teatry", nie wyobrażałem sobie, że będę robił osiemnasty - mówi Janusz Kukuła, reżyser główny i dyrektor Teatru Polskiego Radia w przeddzień rozpoczęcia XVIII edycji imprezy. - To jest powód do wielkiej satysfakcji - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie oceniaj książki po okładce. A pisarza? Rozmowa o książce "Pod podszewką"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 18:47
Czasem pod podszewką można często znaleźć o więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Od tego stwierdzenia wyszły Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, które postanowiły opowiedzieć stylu polskich pisarzy. Z jakim efektem? 
rozwiń zwiń