"Zadziwiające życie owoców" - pełna świeżego soczystego miąższu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 14:52
- Jarosław Molenda napisał już niejedną książkę o roślinach. W tej mamy 10 egzotycznych owoców i ich zdumiewajace historie - mówi Łukasz Skop, autor bloga "Bez-ogródek". 
Audio
  • Łukasz Skop opowiada o książce "Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki" (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Fatin/Shutterstock

zadziwiajace-zycie-owocow-od-ananasa-do-truskawki-b-iext51994578.jpg

- Autor wyjaśnia nam, skąd wzięły się dane owoce, opowiada historie ich uprawy, ciekawostki historyczne - mówi rozmówca Oli Opali. - Znajdziemy tu nawet cytaty z Biblii - dodaje. 

W lekturze "Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki" nie brakuje szczegółów o zasadach upraw kiedyś i dziś. Autor zdradza wiele owocowych sekretów. - Pisze, jak to się stało, że ananas trafił do puszki, zdradza, jak na targu wybrać najlepsze, świeżo zebrane czereśnie - wymienia Łukasz Skop. - Okazuje się, że ananasy dojrzewają nierównomiernie - część owocu, przy "czuprynce", dojrzewa na końcu, jest najmniej słodka. Dlatego krojenie ananasa w plastry i zalewanie go syropem pozwala na konsumpcje całego, dojrzałego owocu - wyjaśnia. 

Czy to możliwe, że nasza, dość już pospolita truskawka jest owocem egzotycznym? Czy na pewno jest kuzynką poziomki? O tym m.in. w załączonym materiale. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala 

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 11.39

pj/ac

Czytaj także

Nie marnuj - w święta i po świętach. Pozbądź się też presji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 10:00
Czy święta da się obchodzić bez nadmiaru? Czy można zrezygnowąć z prezentów, 12 potraw, a nawet z choinki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy szwedzki stół jest szwedzki?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 14:44
Szwedzi, tak jak Polacy biesiadują przy suto zastawionych stołach. A jakie przysmaki królują na ich imprezach czy podawane są w formie "szwedzkiego stołu"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Zalewska ceni "nieprzeciętnych niechcący"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:29
- Nieprzeciętnych ludzi jest sporo, tylko trzeba szerzej otworzyć oczy - mówi Marta Zalewska, zwyciężczyni konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno" oraz członkini kapituły jury plebiscytu "Nieprzeciętni 2019". - Ten plebiscyt jest wspaniały, bo nie ma w nim ograniczeń, każdy może być indywidualistą na dowolnym polu - dodaje. 
rozwiń zwiń