Moda inspiruje się naturą - nowy trend 2020

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:52
- Niegdyś elementy inspirowane naturą były ozdobą strojów. Dziś natura wkracza do świata mody, przenika go w całości - tłumaczą eksperci w Czwórce: Gabi Bożyk, projektant mody i Janusz Nuniewicz z warszawskiej ASP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

moda dziewczyna makijaż 1200.jpg
Niechlujny "grunge'owy smoky eyes" to hit sezonu

- Ten rok dla mody jest bardzo ważny, a inspiracje naturą są wyjątkowo widoczne. Nie chodzi tylko o kwestie wizualne. Natura staje się synonimem mody zrównoważonej, w zgodzie z ekologią - tłumaczyła Gabi Bożyk, projektant mody, zajmująca się także trendami. - Sezonowe trendy w tym momencie niespecjalnie funkcjonują, bo uzależnione były od rynku, a w dobie pandemii rynek zwolnił tempo - mówi Janusz Nuniewicz, kierownik Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Sezony w modzie nie są tak wyraziste, nie różnią się tak znacznie, jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu - podkreślał. Ale jak tłumaczył, pewne trendy można jednak zaobserwować. - Kiedy we wzorze na odzieży widzimy kąty proste, nasz mózg automatycznie uznaje wzór za uporządkowany. Kiedy widzimy zaokrąglenia, łuki, przenikania - kojarzą nam się one z naturą. Od kilku sezonów mamy więc silny zwrot w kierunku takich wzorów i kolorów natury. Można prognozować, że w następnych latach ten trend się utrzyma - tłumaczył ekspert.

Posłuchaj
04:22 2020_10_14-11-47-19_PR4_Kultura.mp3 Jak moda inspirowana jest naturą? (Stacja Kultura/Czwórka) 

A jak podkreślała Gabi Bożyk, brązy połączone z zielenią są już właściwie wszechobecne. - Stawiamy także na naturalne materiały, w ich surowych kolorach - tłumaczyła. A jak podkreślał Janusz Nuniewicz, moda na naturę to także myślenie o tworzeniu odzieży. - W procesie tworzenia chodzi o oszczędzanie natury: liczy się m.in. to, czy używamy futer naturalnych, czy nie, a także to, z jakich materiałów powstaje strój i w jaki sposób uzyskuje się jego kolory - wymieniał ekspert. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 11.45

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatni krzyk mody... w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 15:00
"Ostatni krzyk mody" to tytuł debiutanckiej płyty zespołu Ted Nemeth. - Na taki pomysł wpadła żona naszego gitarzysty. A my im dłużej zastanawialiśmy się nad tym, tym bardziej tytuł wydawał nam się przewrotny i niejednoznaczny - mówią muzycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety wpisane w naturę - cykl niezwykłych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 20:46
Projekt fotograficzny "Kobieta Natura" zaczął powstawać na początku sierpnia. To cykl fotografii, poprzez które autorka Antonina Dolani chce pokazać, że "każda z kobiet jest częścią świata, po którym stąpa".
rozwiń zwiń