78. rocznica powstania w getcie warszawskim - jak ją uczcić?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:00
19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje corocznie akcję edukacyjno-społeczną "Żonkile". W tym roku, ze względu na pandemię, akcja będzie prowadzona głównie w internecie.
Symboliczne granice getta warszawskiego
Symboliczne granice getta warszawskiegoFoto: Shutterstock/Anastasia Petrova

free auschwitz 1200.png
"Stacja końcowa Auschwitz" - zapiski z obozu, wspomnienia-syna

- Hasztagi "łączynaspamięć" i "akcjażonkile" to nie tylko upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, ale także wyraz niezgody na antysemityzm, ksenofobię, czy jakąkolwiek inną próbę wykluczenia drugiego człowieka - napisała na swoim profilu Maja Ostaszewska, ambasadorka społeczno-edukacyjnej akcji "Żonkile". 


Posłuchaj
04:22 Czwórka/ Stacja Kultura - rocznica powstania w getcie warszawskim 15.04.2021.mp3 Z dziennikarką Małgorzatą Kiljanek rozmawiamy o 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W tym roku do akcji dołączyli nowi ambasadorzy. - Są wśród nich: Bartosz Bielenia, Kayah, Katarzyna Zielińska, Magdalena Boczarska i Mariusz Szczygieł. W Warszawie można już zobaczyć z nimi plakaty - mówi Małgorzata Kiljanek, dziennikarka "Głosu Kultury". - Jak napisał ostatnio Mariusz Szczygieł, są oni ambasadorami pamięci i pojawiają się na plakatach, bilbordach czy w czasopismach, unosząc żółty kwiatek i przyciągając wzrok. Pisarz uświadomił sobie, że dziś pamięć o bohaterach musi walczyć o uwagę z bankami, ciuchami czy kosmetykami, a wspomnienie zagłady współzawodniczy o nasze spojrzenia z chipsami. Jednakże ma nadzieje, że nawet jeżeli w tym wyścigu o uwagę ambasadorzy będą w środku peletonu, a nie na jego czele, to cel i tak zostanie osiągnięty.W tym roku rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim jest nie tylko okazją do jego upamiętnienia, ale też podkreślenia jak wielką rolę odegrały w nim kobiety. - Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie polowe, opatrywały rannych, kolportowały nielegalną prasę, były łączniczkami czy też walczyły z bronią w ręku - tłumaczy dziennikarka.

Symbolem, że łączy nas pamięć o powstaniu, o jego bohaterkach i bohaterach - jest papierowy żonkil. Żeby wziąć udział w akcji, nie musimy wychodzić z domu, wystarczy pobrać szablon ze strony, wydrukować go i złożyć. Ponieważ z powodu pandemii większość działań prowadzonych jest w internecie, tegoroczne żonkile mają szansę przekroczyć granice Warszawy, a nawet Polski.- W poniedziałek 19 kwietnia żonkile będą rozdawane przy stacjach warszawskiego metra, ale będą także obecne na rocznicowych słupach, skąd w reżimie sanitarnym można będzie je pobrać - opowiada rozmówczyni reporterki Oli Opali. - Można też zaangażować się w akcję w internecie, poprzez użycie nakładki na zdjęciu profilowym na Facebooku, rozklejanie żonkilowych naklejek, które można znaleźć w prasie, czy też wydrukowanie specjalnej rocznicowej grafiki i zawieszenie jej w oknie. Grafika będzie dostępna 19 kwietnia na profilach Muzeum Polin, a w mediach społecznościowych pod hasztagiem #łączynaspamięć. Samo muzeum zachęca również do aktywności i publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych z hasztagami #łączynaspamięć i #akcjażonkile, oznaczając również profil Muzeum Polin. ​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 11:40

aw

Czytaj także

"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 15:30
Dołącz do społeczności wrażliwych. 15 kwietnia w całej Polsce powraca akcja będąca gratką dla miłośników poezji i tych, którzy chcą ją poznać. Przed nami V edycja "Wierszy w mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura z Czwórką. John Maxwell Coetzee i jego proza zaangażowana

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:30
John Maxwell Coetzee otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 2003 roku. - W swojej twórczości porusza problemy kolonializmu, rasizmu, polityki RPA i innych krajów Afryki. Nawiązuje do plejady twórców literackich, od Goethego do Herberta - mówiła Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń