Matura z Czwórką. Orhan Pamuk chciał być malarzem

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 13:30
- Orhan Pamuk, turecki pisarz, urodził się w bogatej rodzinie. Krewni widzieli go w "poważnym zawodzie", a on jednak chciał być artystą - tak Kinga Michalska opowiada o życiu rodzinnym noblisty.
Stambuł. Zdjęcie ilustracyjne
Stambuł. Zdjęcie ilustracyjneFoto: xxoktayxx / pixabay

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

- Pamuk w pewnym momencie życia chciał połączyć świat malarstwa z oczekiwaniami bliskich. Studiował architekturę, później myślał, że będzie dziennikarzem - opowiada gość Kasi Dydo. - Ostatecznie to wszystko porzucił, by poświęcić się karierze pisarskiej. Od 20. roku życia pisał regularnie. W wieku 32 lat zadebiutował powieścią "Cevdet Bej i synowie" (1982) - dodaje. 


Posłuchaj
07:47 czwórka stacja kultura 04.05.2021 kinga michalska.mp3 O Orhanie Pamuku opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)

 


Krytycy zachwycili się debiutem literackim Orhana Pamuka. Ten sukces z pewnością przyczynił się do powstania kolejnych książek: "Dom ciszy", "Biały zamek", "Czarna księga", "Ukryta twarz", "Nazywam się Czerwień", "Śnieg", "Muzeum niewinności", "Dziwna myśl w mej głowie" i "Rudowłosa". Wszystkie jego książki zostały przetłumaczone na język polski. 


Czytaj także:


W pisarstwie najbliższy jest mu Stambuł. - Chyba można powiedzieć, że "u Pamuka wszystkie drogi prowadzą do Stambułu", to miasto jest centrum dla wszystkich jego bohaterów - zwraca uwagę Kinga Michalska. - Książka "Stambuł. Wspomnienie i miasto" jest rodzajem biografii miasta, sagi rodzinnej, encyklopedii i albumu. Ta książka zachęciła wielu do odwiedzenia Stambułu - dodaje. 

Orhan Pamuk portretuje miasto, ale i całą Turcję. Jeden z krytyków napisał, że noblista pokazuje swój kraj, jako ten który stoi jedną nogą na Zachodzie, a drugą w krajach Orientu. Pamuk opisuje Turcję jako kraj wielu konfliktów, w którym dochodzi do starcia dwóch światów. Takie spojrzenie sprawia, że wielu nazywa pisarza publicystą, od czego on sam się odżegnuje.

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

- Sam Orhan Pamuk pisanie określa kopaniem studni igłą, nawiązując do tureckiego powiedzenia - przypomina Kinga Michalska. - W każdej książce tworzy nowy świat, w książkach nie skupia się na jednej formie - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Przez Komitet Noblowski został wyróżniony nagrodą jako "pisarz, który w poszukiwaniu melancholijnej duszy swego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur". 

Czytaj także:

Wraz z Kingą Michalską do 4 maja co tydzień omawialiśmy sylwetki i twórczość laureatów Literackiej Nagrody Nobla. ZOBACZ WIĘCEJ >>>

​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 04.05.2020

Godzina emisji: 11:43

pj

Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń