Galerie online. Sztuka świata w internecie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:00
W Polsce muzea i galerie zapraszają już gości na swe wystawy, nie tylko online. Zagraniczne podróże, te bliższe i dalekie są wciąż nieco utrudnione. Ada Janiszewska proponuje by tamtejsze wystawy zwiedzać wirtualnie. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/blurAZ

Wirtualnie kusi nas Londyn. Tam w Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej możemy oglądać fotografie dzikiej natury - od dzikich ogrodów po najczarniejsze głębiny oceanów. - To jest 56. wystawa o tytule "Wildlife photografer of the year" - mówi Ada Janiszewska. - Ekspozycja pozwala zanurzyć się w zapierający dech w piersiach świat przyrody - dodaje.

Posłuchaj
22:26 czwórka stacja kultura 12.05.2021 galeria.mp3 Wystawy online. Londyn, Sztokholm, Abu Zabi, Waszyngton (Stacja Kultura/Czwórka)
Na wystawie można zobaczyć jedne z najbogatszych siedlisk świata, fascynujące zachowania zwierząt i poznać niezwykłe gatunki. Odkryć jaka nasza planeta jest piękna. 
jaka nasza planeta jest piękna

Każde zdjęcie na tę wystawę zostało wybrane przez panel międzynarodowych ekspertów i przedstawia jedne z najlepszych fotografii przyrodniczych na świecie.

Ciekawą ekspozycję online serwuje też Galeria Nyuad w Abu Zabi, założona w 2014 roku pierwsza i jedyna galeria uniwersytecka w Zatoce Perskiej, która ma własny program naukowych i eksperymentalnych wystaw. Ekspozycja nosi tytuł "not in, of, along, or relating to a line". 

Na tej wystawie dziewięciu artystów i kolektywów artystycznych wykorzystuje technologię do wyrażania siebie i kształtowania siebie. Ukazując zarówno ograniczenia, jak i wolności kultury cyfrowej, badają, w jaki sposób tworzone, przekształcane lub wymyślane są tożsamości i historie. Dla niektórych technologia jest środkiem do celu: wspomnieniem, fikcyjną historią, intymnym spojrzeniem na życie człowieka - piszą organizatorzy ekspozycji. 
Ada Janiszewska ocenia, że to doskonała propozycja dla osób zainteresowanych sztuką, mediami i socialmediami. Zupełnie inną propozycję ma dla nas Waszyngton, a tam Narodowa Galeria Sztuki. Ekspozycja "Masterpieces of American Furniture from the Kaufman Collection, 1700–1830" (Arcydzieła mebli amerykańskich z kolekcji Kaufmanów, 1700–1830) to podróż w przeszłość. 

Możemy oglądać jedną z największych i najbardziej wyrafinowanych kolekcji wczesnych amerykańskich mebli, która znajdowała się w rękach prywatnych - nabyta w ciągu pięciu dekad przez George'a M. i Lindę H. Kaufmanów - została obiecana National Gallery of Art w październiku 2010 roku i została tam przekazana. 

Nowa instalacja prezentuje 100 przykładów wczesnych amerykańskich mebli i sztuk dekoracyjnych z tej znakomitej kolekcji, w tym francuskie akwarele kwiatowe autorstwa Pierre'a Josepha Redouté oraz porcelanę amerykańską, chińską i francuską - zachwalają organizatorzy na stronie internetowej muzeum. 
Na stronie odnajdziemy broszurę dotyczącą ekspozycji z dokładnym opisem prezentowanych mebli, a także wyjątkową wycieczkę audi pt. "Cztery wieki amerykańskich krzeseł", w której o dziejach meblarstwa USA opowiada profesor Oscar Fitzgerald. 
W internecie od jednej do drugiej wystawy dzieli nas jeden klik. Wykorzystując tę sytuację Ada Janiszewska proponuje z Waszyngtonu przeskoczyć do Szwecji na wystawę prac romskiej artystki Ceijli Stojki. Instalacja śledzi jej życie przed wojną, w trakcie wojny i po niej. Romska artystka, pisarka, malarka pragnęła by pamięć o tym co reżim nazistowski wyrządził Romom nigdy nie zniknęła. 

Inte sett Ceija Stojka-utställningen än? Passa på, bara tre veckor kvar! 🌿🌻 För att få ut det mesta av utställningen...

Opublikowany przez Malmö Konsthall Poniedziałek, 3 maja 2021
Ekspozycja prezentuje prace artystki, ale także retrospekcje, szkice i pamiętniki. Wystawa opatrzona jest obszernym komentarzem kuratorskim. 

Kultur i Malmö/Ceija Stojka – ett romskt vittnesmål om Förintelsen (SVE/ENG)


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 10.17

pj


Czytaj także

Galerie dookoła świata: portrety, RPA, świat biznesu i animacje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:00
Wciąż trudno wybrać się w zagraniczną podróż. W Czwórce nie przestajemy więc zwiedzać wirtualnie. W "Przeglądzie wystaw w galeriach światowych" ruszamy do Sydney, Chicago, Wilna i Londynu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawy online - Londyn, Sydney, Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:50
Kwiaty w Londynie, samotność w erze hiperłączności w Sydney i fotograficzny pop-art w Sztokholmie. Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.
rozwiń zwiń