Galerie online. Umysł i liście, Mona Lisa i kultura ekranu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:00
Na światowe wycieczki musimy jeszcze chwilkę zaczekać. Na szczęście muzea Paryża, Londynu czy Oslo możemy zwiedzać online. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/blurAZ
żonglowanie żongler 1200.jpg
Malta 2021 stawia na plener. Już dość komputerów

Muzeum Umysłu Bethlem w Londynie (Bethlem Museum of the Mind) znalazło sposób, żeby włączyć swych widzów we wspólne działanie. Zaprasza do tworzenia wystawy-instalacji "The Leaves of the Tree for the Healing of the Nations" ("Liście drzewa dla uzdrowienia narodów"). 

Posłuchaj
12:32 czwórka stacja kultura 07.04.2021 galerie.mp3 O wirtualnych wystawach światowych muzeów opowiada Czwórkowa reporterka (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Każdy może opisać swoje pandemiczne doświadczenia w słowach i poprosić o wydrukowanie ich na maseczce, którą obecnie nosimy na twarzach - mówi Ada Janiszewska. - Muzeum zaprasza do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat indywidualnych doświadczeń związanych pandemią. Te unikalne linijki tekstu zostaną wydrukowane na maseczkach i zawieszone na specjalnie zainstalowanym drzewie w sali konferencyjnej - dodaje. 


Londyńskie drzewo z maseczkami zostało zainspirowane pandemicznym drzewem z Museum Ovartaci z Danii. Londyńczykom szczególnie zależy na zaangażowaniu widzów, każdy może wysłać swoje linijki tekstu, które zawisną na muzealnym drzewie. 

Bethlem Museum of the Mind/Update 7 on our Crowd Sourced "Pandemic Tree"


shutterstock broszki broszka biżuteria.jpg
Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Światowe galerie i muzea robią wszystko, by w czasie pandemii dostęp do ich zbiorów był jak najlepszy. Niedawno wystartowała nowa strona Luwru.  - Śmiga znakomicie - komentuje Kasia Dydo. - Luwr udostępnił online całą swoją kolekcję - wyjaśnia Ada Janiszewska. - Baza danych zbiorów obejmuje wpisy ponad 480 tysięcy dzieł sztuki, które są częścią kolekcji narodowych oraz które są zarejestrowane w inwentarzach 8 działów kuratorskich. Baza danych zawiera także dzieła MNR - odzyskane po II wojnie światowej, kiedyś zaginione. Nie brakuje też informacji o dziełach wypożyczonych długoterminowo z innych francuskich lub zagranicznych instytucji - książki czy rękopisy - dodaje. 

Jak wyliczono, jeśli oglądając eksponatów Luwru poświęcilibyśmy na każdy z nich jedynie 30 sekund, to zapoznanie z kolekcją zajmie nam 100 dni.


Sprawdź także:


Najsłynniejsze w Oslo muzeum to Munch Museum. Na swojej pierwszej wirtualnej wystawie pracownicy instytucji nie prezentują jednak malarstwa, a filmy, filmy o ekranach. - To cyfrowe filmy krótkometrażowe wykonane przez artystów sztuki współczesnej. Prezentowane są pod tytułem "CADS" - mówi reporterka Czwórki. - To trzyczęściowa wirtualna seria artystyczna. Wśród artystów są Camille Henrot, Sofia Caesar czy Lex Brown - dodaje. - Filmowo komentują nasze relacje z ekranami. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Munchmuseet (@munchmuseet.no)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 07.04.2021

Godzina emisji: 10.13

pj


Czytaj także

Galerie dookoła świata: portrety, RPA, świat biznesu i animacje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:00
Wciąż trudno wybrać się w zagraniczną podróż. W Czwórce nie przestajemy więc zwiedzać wirtualnie. W "Przeglądzie wystaw w galeriach światowych" ruszamy do Sydney, Chicago, Wilna i Londynu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawy online - Londyn, Sydney, Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:50
Kwiaty w Londynie, samotność w erze hiperłączności w Sydney i fotograficzny pop-art w Sztokholmie. Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.
rozwiń zwiń