Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 11:30
Powieść brytyjskiego pisarza i dziennikarza brawurowo łączy różne gatunki: kryminał, przygodę, historię i fantastykę. - Autor świetnie gra konwencją, łączy gatunki i przełamuje schematy literackie, miesza elementy świata współczesnego z historycznym - tłumaczyła Kinga Michalska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/proslgn

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

Powieść Stuarta Turtona "Demon i mroczna toń" to historia, której akcja rozgrywa się w XVII wieku. - Z wybrzeża w Indiach Wschodnich, będących pod panowaniem holenderskim, wyrusza siedem statków. Wówczas większość statków docierała do Amsterdamu, ale część ginęła na morzu, i tu także na jednym z nich zaczynają się dziać dziwne i mroczne rzeczy. Płyną na nim m.in. gubernator, jego żona, kochanka i córka, a także słynny detektyw i jego uczeń, którego poznajemy jako więźnia - opowiadała Kinga Michalska. 

Posłuchaj
09:25 kultura michalska 2021_06_08.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce Stuarta Turtona. "Demon i mroczna toń" (Stacja Kultura/Czwórka) 

Autor nawiązuje do klasyki literatury, jednocześnie zaskakując czytelnika nietypowym wykorzystaniem znanych motywów, takich jak zbrodnia na pełnym morzu, duet detektywów w stylu Holmesa i Watsona czy przeklęty statek-widmo. - Stewart Turton bardzo umiejętnie gra z czytelnikiem - mówiła Kinga Michalska. - Genialny detektyw schodzi w cień swojego ucznia, który okazuje się gwiazdą tego śledztwa. Towarzyszy mu żona gubernatora, a przecież ówcześnie kobiety nie miały wiele do powiedzenia - tłumaczyła. - Mamy tu więc powieść marynistyczną, łotrzykowski romans, kryminał, a to wszystko w zamkniętym obszarze statku.

Czytaj także:

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Stuart Turton studiował anglistykę i filozofię. - Potem wyjechał w pięcioletnią podróż po świecie. Pracował w księgarniach, wykładał, był dziennikarzem, pracownikiem lotniska, rancza z owcami i czyścił toalety - mówiła Kinga Michalska. - Podróżowanie jednak jest jego największą pasją, którą z powodzeniem łączy z pisarstwem. Z tej książki dowiemy się wielu ciekawostek historycznych, jednak sam autor podkreśla, by nie traktować jej całkowicie jako taką literaturę.

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

"Demon. Mroczna toń" to druga powieść Turtona. Jego debiutancka książka "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" opublikowana w 2018 roku bardzo szybko zdobyła uznanie krytyki, a w Czwórce opowiadała o niej Kinga Michalska. 

POSŁUCHAJ ARCHIWALNEJ ROZMOWY >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 08.06.2020

Godzina emisji: 11:40

kd

Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń