Kulturalny Śląsk, "Miłość jest blisko" i Szymborska - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 08:50
W poniedziałkowe przedpołudnie m.in. przybliżymy wydarzenia kulturalne na Śląsku, opowiemy o filmie "Miłość jest blisko", zaprosimy na wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej, wspomnimy poetę i krytyka Jarosława Marka Rynkiewicza oraz posłuchamy kolejnej części opowiadań Brunona Schulza.
Katowice
Katowice Foto: shutter/Daniel Jedzura

Jak co tydzień Maciej Kędziora dokona przeglądu najciekawszych miejsc, inicjatyw i wydarzeń kulturalnych na Śląsku. Będziemy polecać trasy na kulturalne spacery i miejsca ciekawe pod kątem architektonicznym lub historycznym. Nie zabraknie zaproszeń na ciekawe wydarzenia i relacji z oddolnych inicjatyw. Sprawdzimy też, co ciekawego dzieje się na uczelniach, zwłaszcza tych artystycznych.

Wspomnimy także najważniejsze tomiki poezji, dramaty, tłumaczenia Jarosława Marka Rymkiewicza. Powiemy o jego nagrodach i znaczeniu w polskiej literaturze. O dorobku poety i krytyka opowie Mateusz Werner - polski filozof kultury, eseista, krytyk filmowy, doktor nauk humanistycznych. 

W Czwórce nie zabraknie też lektury. Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Brunona Schulza. Uchwałę podjęto w związku z przypadającą w 2022 roku 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci pisarza i artysty.  Na naszej antenie, codziennie, do końca lutego, o godz. 10.45 przypomnimy opowiadania Brunona Schulza. "Sanatorium pod Klepsydrą", "Mój ojciec wstępuje do strażaków", "Edzio", "Dodo", "Emeryt" przeczyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego. 

Nie zabraknie także rozmowy o polskim filmie "Miłość jest blisko". To opowieść o Natalii i Adamie, którzy znają się od dziecka. Nigdy nie byli parą, ale od zawsze byli razem. Są sąsiadami, korzystają wspólnie z pomieszczeń w swoich mieszkaniach, a ich sypialnie dzieli tylko cienka ściana. Natalia pragnie mężczyzny, najlepiej opiekuńczego domatora, który byłby oparciem dla niej i jej syna. Adam po rozwodzie szuka silnych emocji i najchętniej wybrałby się do Amazonii. Pewnego dnia marzenia Natalii i Adama się spełniają. Na jego drodze los stawia piękną Marikę, podróżniczkę i pisarkę, która zaprasza go do swojego świata. Tymczasem w Natalii zakochuje się Bruno, bogaty dentysta, który chce spełniać jej wszystkie marzenia. Przypadkowe znajomości zapowiadają się obiecująco. O tej produkcji porozmawiamy z aktorem - Wojciechem Solarzem

W drugiej części audycji między innymi gościem będzie krytyczka i kuratorka Maria Anna Potocka, która opowie o niezwykłej wystawie poświęconej Wisławie Szymborskiej w dziesiątą rocznicę śmierci. Na ekspozycji, obok wyklejanek poetki (z Kolekcji MOCAK-u), zobaczyć można wszystkie polskie wydania jej wierszy, wybór tłumaczeń i monografii jej poświęconych. Znajdują się tam także plakaty poetyckie Ryszarda Krynickiego, prywatne memorabilia - w tym medal noblowski - oraz portrety Szymborskiej autorstwa Beaty Stankiewicz, Leszka Sobockiego i Krzysztofa M.

Zobacz także:


***

Na audycję z cyklu Stacja Kultura w poniedziałek (07.02) o godz. 10.05 zaprasza Oliwia Krettek​. 

aw/mat.pras.

Czytaj także

Helena Dłuska - pionierka kobiecego taternictwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 13:10
W cyklu "Kobiety gór" opowiadamy o pierwszych Taterniczkach. Kobietach niezwykłych, które nie bały się wyznaczania nowych dróg. Jedną z nich była Helena Dłuska - siostrzenica Marii Skłodowskiej-Curie. 
rozwiń zwiń