Galerie na świecie, historia architektury kin i film - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 14:45
W środowe przedpołudnie zaprosimy m.in. do światowych galerii, powiemy o modernistycznej architekturze powojennych kin polskich i wraz z Pawłem Delągiem zaprosimy na film "Pani Basia".     
Kulturalne rozmowy o kulturze
Kulturalne rozmowy o kulturzeFoto: shutterstock/Pixel-Shot.

Program rozpoczniemy od przeglądu wystaw w galeriach światowych. Jak co tydzień Ada Janiszewska przygotuje autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie oraz na żywo w galeriach, muzeach i centrach kultury na całym świecie.

W cyklu "Co kultura czerpie z przyrody?", tym razem Ola Opala opowie o twórzości Agnieszki Bocheńskiej, której grafiki powstają z miłości do roślin, wzorów i kolorów.

W Czwórce nie zabraknie też lektury. W maju przypomnimy postać wybitnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Do 31 maja o godz. 10.45 będzie można posłuchać jej historii spisanej przez Annę Kamińską w książce "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz". Biografię czyta Marta Wągrocka, aktorka Teatru Narodowego.

W drugiej godzinie audycji czeka nas podróż w czasie od lat 50. do współczesności. A to za sprawą wystawy "KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich". Na wystawie czasowej w EC1 w Łodzi można zobaczyć jak zmieniały się polskie kina na przestrzeni dekad. Jak zapowiadają organizatorzy, na zwiedzających czekają atrakcyjne warsztaty, spotkania z architektami i specjalne projekcje, po których odbędą się dyskusje o naszej niesłabnącej miłości do kina. Wystawa potrwa do 17 czerwca 2022. Gościem Czwórki będzie współtwórca wystawy Łukasz Kowalski, z którym porozmawiamy o wystawie i towarzyszących jej wydarzeniach.

W Stacji Kultura opowiemy też o filmie "Pani Basia", który wyreżyserował znany aktor Paweł Deląg. Tematyka filmu dotyka wrażliwego tematu zdrowia, którego główną bohaterką jest nauczycielka Pani Basia (Elżbieta Jarosik). Słuchając radia w którym toczy się rozmowa o negatywnym wpływie smogu na stan zdrowia, sprawdza wypracowania i sięga po list wysłany do niej przez szpital w sprawie konsultacji onkologicznej. Tak zaczyna się obraz, o którym porozmawiamy z jego twórcą Pawłem Delągiem.

Zobacz także: 


***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w środę (11.05) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo. 

aw/mat.pras.


Czytaj także

Ośrodki wczasowe PRL - sentymentalna podróż w przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 16:58
"Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u" to wystawa, którą można obejrzeć w Instytucie Dizajnu w Kielcach. - To, co mnie najbardziej interesuje, to ta nieprzetworzona jeszcze współczesnością architektura. Możliwe odtworzenie dawnych struktur architektonicznych w nowoczesnej fotografii - mówi autor zdjęć Marcin Wojdak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:00
Ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w Przybudkach, w gminie Narew, w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń