Galerie na świecie. Co słychać w Paryżu, Zagrzebiu i Bordeaux ?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:30
Takie muzeum mogłyby wymyślić bohaterki "Seksu w wielkim mieście" albo serialu "Dziewczyny". Ale zrobili to producentka filmowa Olinka Vištica i projektant wnętrz Dražen Grubišic. Pomysł na ekspozycję pojawił się, kiedy para postanowiła zakończyć swój związek. 
Eksponat z Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu
Eksponat z Muzeum Zerwanych Związków w ZagrzebiuFoto: PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Historie złamanych serc

Cała kolekcja Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu to przedmioty podarowane przez zwykłych ludzi po tym, jak ich związek się zakończył. Wśród nich są maskotki, zasuszone róże, a nawet ukradziony na złość toster. Każdy eksponat opatrzony jest odpowiednim komentarzem. - Związki się rozpadają, ale rzeczy i wspomnienia po nich zostają. Co więcej, każdy, kto ma za sobą taką relację, może pamiątkami po niej podzielić się z muzeum - opowiada dziennikarka Czwórki Ada Janiszewska. - Jak twierdzą właściciele muzeum, to może pomóc w ostatecznym pożegnaniu się ze związkiem. Kolekcja może nie posiada dużej wartości materialnej, ale emocji jest tu naprawdę dużo. A to wszystko dostępne jest także on-line.

Z wizytą w Bordeaux

Bez ruszania się z domu możemy też wybrać się do Bordeaux, do muzeum Cité du Vin. - To miejsce słynie z przepięknej i bardzo nowoczesnej architektury, a samo muzeum korzysta z wielu technologii: 3D oraz ze sztucznej inteligencji - wymienia rozmówczyni Kasi Dydo. - W trakcie wirtualnej wycieczki możemy nie tylko zwiedzić wnętrze muzeum, ale też dowiedzieć się czegoś więcej na temat samego regionu Bordeaux.

Ewolucja emocji w Paryżu

Natomiast w Paryżu - w Musée Marmottan Monet - czynna jest wystawa "The Theater of Emotions". Zobaczymy na niej około 80 prac od średniowiecza do współczesności, których tematyka zależy od próby przedstawienia i uchwycenia emocji przez artystę. - Zgromadzone eksponaty dokumentują zmianę, jaka dokonała się w historii sztuki w obszarze prezentacji emocji. I co najważniejsze, tę wystawę również można oglądać on-line - dodaje Ada Janiszewska. 

Posłuchaj
12:27 CZWÓRKA Stacja Kultura 17.08.2022.mp3 Galerie dookoła świata - o najciekawszych wystawach opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Szlakiem nowojorskich wystaw - odwiedź galerie Wielkiego Jabłka

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem ruszamy tylko do Nowego Jorku, gdzie czeka na nas Warhol, Disney, jazz, Chiny i ekspozycja idealnie podsumowująca ostatnie dwa lata życia świata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: Andy Warhol, Virgil Abloh i Jan Vorisk

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 18:40
Nowa sztuka chińskich artystek, "towarowy fetyszyzm" Jana Voriska, historia motoryzacji według Warhola i hołd dla myśli twórczej Virgila Abloha - o nowych wystawach w sieci oprowadza dziennikarka Czwórki Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń