"Polarniczki" - pięć niezwykłych historii w dokumencie Kuby Witka

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 16:50
Wraz z końcem ferii rozstajemy się z cyklem o kobietach, które nie bały się przekraczać granic. Dotychczas jego bohaterkami były reprezentantki polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Tym razem zapraszamy na spotkanie z pionierkami badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. A to za sprawą filmu "Polarniczki" w reżyserii Kuby Witka.
Film dokumentalny Polarniczki opowiada o pierwszych Polkach biorących udział w wyprawach polarnych
Film dokumentalny "Polarniczki" opowiada o pierwszych Polkach biorących udział w wyprawach polarnychFoto: shutterstock/Tetyana Dotsenko
  • Film "Polarniczki" to historie pięciu pionierek polskiego polarnictwa kobiecego. 
  • Reżyserem filmu jest Kuba Witek, którego zainspirowała książka Dagmary Bożek o nielicznych Polkach pracujących w stacjach polarnych.  
  • Dokument przedstawia kierowniczki wypraw i badaczki z olbrzymimi osiągnięciami i dorobkiem.  
  • Pokaz filmu "Polarniczki" odbędzie się w Dniu Kobiet w kinie Atlantic, a w Czwórce o filmie i jego bohaterkach opowiada Dagmara Bożek. 

- Film "Polarniczki" przedstawia historię pięciu kobiet, które były pionierkami wypraw polarnych - mówi Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk i autorka książki "Polarniczki". - Staraliśmy się razem z reżyserem Kubą Witkiem pokazać tę część historii polskich wypraw polarnych, kiedy kobiety dopiero co zaczynały w nich uczestniczyć. 


"Polarniczki" - kierowniczki wypraw i badaczki 

Wśród bohaterek są kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami. Jako kobiety świetnie odnalazły się w środowisku polarnym zdominowanym w tamtych czasach przez mężczyzn. Spędziły w bazach polarnych wiele zim i stawiały czoła najbardziej niezwykłym trudnościom.

Swoje historie opowiedziały: biotechnolożka Anna Kołakowska, chemiczka Wiesława Krawczyk, ekolożka Anna Krzyszowska-Waitkus, lichenolożka Maria Agata Olech i hydrolożka Joanna Pociask-Karteczka. Ich praca jest ogromnym wkładem w wiedzę o zmianach klimatu. To historia o nieposkromionej ambicji, upartym dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.


Źr. YouTube/POLARNICZKI | TRAILER 2023

Podążać za marzeniami

- To opowieści uniwersalne, o kobietach, których biografie wyraźnie pokazują, że można w życiu iść swoją ścieżką. Można robić w życiu rzeczy, które się kocha i które człowieka fascynują - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Można w tym także odnajdywać pewną radość, którą później chce się dzielić z innymi. Mam wrażenie, że w filmie to doskonale widać. Ale to także upór, cierpliwość i wytrwałość. Są to takie umiejętności i cechy charakteru, które pomogły naszym bohaterkom osiągnąć założone przez nie cele.


 


Stacje badawcze kiedyś i dziś

Film "Polarniczki" przede wszystkim pokazuje rozmowy z bohaterkami. Jednak jest także wiele obrazów z Arktyki, Spitsbergenu, Antarktyki i Wyspy Króla Jerzego - wszystkich tych miejsc, gdzie znajdują się całoroczne polskie stacje badawcze. 

Posłuchaj
08:19 CZWORKA/Stacja kultura - Polarniczki 28.02.2024.mp3 O filmie "Polarniczki" opowiada Dagmara Bożek, autorka książki pod tym samym tytułem (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Dokument daje też widzom wyobrażenie, jakie te miejsca były kiedyś, a jak wyglądają obecnie. Można dowiedzieć się, jak bardzo różnią się dzisiejsze wyprawy polarne od tych organizowanych dawniej. Ich historia sięga lat 70. To wtedy Polacy założyli swoje pierwsze bazy i zaczęli regularnie w nich bywać - tłumaczy Dagmara Bożek. - Przede wszystkim wyprawy miały o wiele gorszy sprzęt. Także wyposażenie pod względem zakwaterowania i aprowizacji było o wiele skromniejsze. Łączności nie było praktycznie wcale, nie licząc okazjonalnej łączności przez stację brzegową, np. Radio Gdynia. Tak więc członkowie wypraw w tamtym czasie funkcjonowali w całkowitej izolacji.


Zobacz także:


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 11.15

aw/strona filmu "Polarniczki"

Czytaj także

Góry połączyły je na zawsze - Jadwiga Honowska i Zofia Krókowska

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 13:50
W cyklu "Kobiety gór" opowiadamy o pierwszych taterniczkach. Kobietach niezwykłych, które nie bały się wyznaczania nowych dróg i odważnie sięgały po marzenia. Tym razem bohaterkami są Jadwiga Honowska i Zofia Krókowska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w architekturze - historie polskich architektek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 15:05
Portrety współczesnych projektantek zostały zebrane w książce "Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek". - Dzięki takiej publikacji jak nasza, chcemy pokazać, że kobiety w architekturze działają, robią niesamowite rzeczy i osiągają sukcesy - mówią autorki książki Magdalena i Maria Jeleńskie.
rozwiń zwiń