Stacja polarna na Spitsbergenie - czym zajmuje się zodiak driver?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 15:45
W naszym zimowym cyklu odwiedzamy Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego i podglądamy jak pracują tam nasi badacze. Sprawdzamy co na Spitsbergenie robi zodiak driver. 
Zodiac driver dba o bezpieczny transport naukowców na miejsce  badań.
Zodiac driver dba o bezpieczny transport naukowców na miejsce badań.Foto: shutterstock/Incredible Arctic

Zodiak driver, to wśród wielu, stanowisko bardzo ważne na stacji polarnej. Jest to osoba, która odpowiada za to, żeby pracownicy stacji mogli bezpiecznie dostać się drogą morską na miejsce badań.

- Zodiak Driver to jest oceanograf, który pełni funkcję również osoby transportujące ekipę na miejsce pracy - mówi Krzysztof Otto, dyrektor ds. technicznych Instytutu Geofizyki PAN. - Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi mieć uprawnienia do prowadzenia łodzi i pontonów. Musi posiadać także uprawnienia ratownicze, które są wymagane przez władze norweskie.

W podstawowym zakresie zodiak drivera znajduje się między innymi zapewnienie bezpiecznego transportu drogą morską innym zatrudnionym na stacji osobom. Dzięki niemu, uczestnicy wyprawy mogą dotrzeć do celu realizacji swoich zadań.


Zodiak driver jest również odpowiedzialny za nadzór i naprawę pontonów oraz silników zaburtowych, prowadzenie dokumentacji technicznej oraz kontrolę zużycia płynów eksploatacyjnych sprzętu pływającego dostępnego na stacji. Na tym nie koniec jego zadań, bo także, odpowiada za magazyn łodzi i sprzętu pływackiego. Osoba zatrudniona na tym stanowisku również dba o zabezpieczenie prac prowadzonych na wodzie. Obowiązków jest wiele, więc zodiak driver nie jest jedną osobą, która czuwa nad sprzętem stacji.

- Do naprawy pojazdów jeszcze zatrudniamy osoby takie jak mechanik, który utrzymuje w dobrej kondycji agregaty prądotwórcze - tłumaczy Krzysztof Otto. - Jest to naprawdę bardzo ważna osoba, ponieważ stacja bez prądu tak naprawdę nie funkcjonuje. Oprócz agregatów, mechanik zajmuje także pojazdami  takimi jak: skutery, łodzie, dźwig, ciągniki oraz silniki zaburtowe łodzi.

Zobacz także:

Wśród pracowników stacji jest także konserwator, do którego obowiązków należy konserwacja budynków. - To taka typowa "złota rączka" - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Konserwator również pomaga mechanikowi w pracach związanych z utrzymaniem łodzi i innych pływających sprzętów w dobrym stanie.


Posłuchaj
03:05 Czwórka/Stacja Nauka - cykl polarny 18.02.2022.mp3 Krzysztof Otto, dyrektor ds. technicznych Instytut Geofizyki PAN opowiada o pracy w Stacji Polarnej na Spitsbergenie (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***


Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 12.47

aw

Czytaj także

Spitsbergen. Lodowce i niedźwiedzie polarne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 22:15
Hahut, Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie, jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Stanowi zaplecze do organizacji wypraw polarnych UMK podczas których prowadzone są głównie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki w wodzie. Jak z nimi walczyć i co to jest antybiotykooporność?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 10:22
Jak duże jest stężenie antybiotyków w wodzie i jak można je zmniejszyć - to w ramach swojej pracy doktorskiej bada Klaudia Całus, studentka Politechniki Częstochowskiej. Wnioski, do jakich dochodzi w swojej pracy, mogą mieć wpływ na ratowanie naszego środowiska i zdrowia. 
rozwiń zwiń