X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mariusz Szczygieł: W teatrze mogę spojrzeć na moje teksty oczami innych

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 16:10
Premierę spektaklu "Zrób sobie raj" na podstawie książki Mariusza Szczygła w warszawskim Teatrze Studio odbyła się 8 marca. Znany dziennikarz i autor reportaży odwiedził "Stację Kultura".
Audio

"Zrób sobie raj" to opowieść o Czechach współczesnych, Bogu i wierze, ale o wierze, której nie ma. To historia ludzi, którzy wierzą, że nie wierzą. Za podstawę tekstu sztuki posłużył zbiór reportaży Mariusza Szczygła, czyli gatunek literacki rzadko wykorzystywany w teatrze.

- Były opory, ale Teatr Studio znalazł dwie reżyserki: Olgę Chajdas i Kasię Adamik, które chętnie wzięły ten tekst na warsztat. Kasia studiowała zresztą w praskiej szkole filmowej, jest córką Agnieszki Holland i Słowaka Laco Adamika, więc bardzo dobrze zna tamtejszą mentalność. Dziewczyny napisały swój scenariusz do tej książki i tak to się zaczęło - powiedział gość Kasi Dydo i Kuby Kukli.

W porównaniu do książki, w tekście sztuki zaszły pewne zmiany. - Reżyserki twierdzą, że jest mnóstwo postaci, które można połączyć w jedną, umieścić to w jednym miejscu, ale nie mogę zdradzić w jakim. Kilkoro bohaterów czeka na coś, co chwila jest dzwonek do drzwi, wszyscy myślą, że to do nich, ale tak nie jest. Ale do kogo i po co, to widzowie już sami się przekonają - zastrzegł Mariusz Szczygieł.

Gość Czwórki podkreślił, że oglądając adaptacje swoich książek zawsze dowiaduje się o nich czegoś nowego. - Moją pierwszą książką w życiu był "Rogaś z Doliny Roztoki". Podczas lektury nie wyobrażałem sobie wcale Doliny Roztoki, bo jej wtedy nie znałem, tylko wieś mojej cioci pod Złotoryją. Myślę, że każdy z nas czytając jakąś książkę, ma swoje skojarzenia. I mnie to bardzo ciekawi. Gdziekolwiek jest wystawiana jakaś moja rzecz, to strasznie się cieszę, że mogę poznać punkt widzenia reżysera jako czytelnika mojej książki.

Więcej o twórczości Mariusza Szczygła i przedstawieniu "Zrób sobie raj" w nagraniu audio i wideo audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Łoziński: Ta książka zbliżyła moją rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 14:10
Nagrodzony niedawno Paszportem Polityki za powieść "Książka" autor opowiedział w Czwórce o towarzyszącej mu podczas jej pisania rodzinnej cenzurze oraz mozole tworzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawa" powstała z tęsknoty za polską dziewczyną

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 18:10
Znany z udziału w filmie Woody’ego Allena, hiszpański zespół Giulia y los Tellarini opowiedział nowym teledysku, którego akcja dzieje się na stołecznej starówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczygieł: Może lepiej znam Czechów, niż Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 15:00
Mariusz Szczygieł, czołowy polski czechofil, wydaje właśnie książkę "Laska nebeska" i dyskretnie przygląda się pierwszej, teatralnej adaptacji swojego reportażu.
rozwiń zwiń